Դեկտեմբերի 9-ին Մոսկվայում կայացել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Տնօրենների խորհրդի նիստը: Խորհուրդը քննարկեց ՀԿԵ ՓԲԸ 2011 թվականի 9 ամսվա ընթացքում կատարած աշխատանքի վերաբերյալ հաշվետվությունը, Ընկերության ներդրումային ծրագիրն ու բիզնես-նախագիծը 2012 թվականի համար, ՀԿԵ արտադրանքի ինքնարժեքի նվազեցման ծրագիրը 2011-2013 թթ. համար, Ընկերությունում հաշվապահական և հարկային հաշվառման նոր ժամանակակից ավտոմատացված ինտեգրված համակարգի ստեղծման նասին որոշումը, ինչպես նաև ՀԿԵ նոր բրենդի հաստատման մասին որոշումը:
Ընկերության հաշվետվությունը ներկայացրեց ՀԿԵ ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևքեթ Շայդուլինը: Ինչպես նշեց տնօրենը, 2011 թվականի արդյունքներով ընկերությունը դուրս է գալու առանց կորուստների աշխատանքի շեմին:
Համաձայն 2012 թվականի համար հաստատված ներդրումային ծրագրի՝ ներդրումների ընդհանուր ծավալը կազմելու է 1 150,49 մլն. ռուբլի: Ներդրումային ծրագրի ծախսերը 2012 թվականին կազմելու են 1 017,14 մլն. ռուբլի, իսկ շահագործմանը կհանձնվեն 1 050,52 մլն. ռուբլի արժողությամբ հիմնական ֆոնդեր: Նման չափանիշները թույլ կտան կատարել 2008-2012 թթ. ՀԿԵ ներդրումային ծրագիրը 100,4%-ով:
Խորհուրդը նույնպես հաստատեց ՀԿԵ 2012 թվականի բիզնես-նախագիծը (բյուջեն), որտեղ արտացոլված են Ընկերության եկամուտները, ծախսերը և շահույթը:
Համաձայն 2011-2013 թթ. ՀԿԵ արտադրանքի ինքնարժեքի նվազեցման ծրագրի՝ նախատեսված է, մասնավորապես, շահագործման աշխատանքի տեխնոլոգիայի և կառավարման գործընթացի արդիականացումը, ռեսուրսների օգտագործման արդյունավետության մակարդակի բարձրացումը, արտադրության և աշխատանքի օպտիմալացումը, նյութերի և ծառայությունների գնման համար ծախսերի կրճատումը:
ՀԿԵ նոր բրենդի հաստատման հարցով Տնօրենների խորհուրդն որոշեց հաստատել Ընկերության նոր բրենդը՝ հաշվի առնելով կատարելագործման և «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ լոգոյի ավելացման անհրաժեշտությունը:
ՀԿԵ ՓԲԸ Տնօրենների խորհորդի նախագահ, «ՌԵ» ԲԲԸ նախագահ Վլադիմիր Յակունինը բարձր գնահատեց Ընկերության 2011 թվականի աշխատանքի արդյունքները: Իսկ ՀԿԵ բարձր ցուցանիշներն ապահոված աշխատողները կստանան պարգեվատրումներ:

Заседание Совета директоров ЗАО «ЮКЖД» прошло 9 декабря в Москве, в ходе которого были представлены вопросы об утверждении отчета о деятельности ЮКЖД за 9 месяцев 2011 года, инвестиционной программы и бизнес-плана компании на 2012 год, программы по снижению себестоимости продукции на 2011-2013 гг., решения о создании современной автоматизированной интегрированной системы бухгалтерского и налогового учета, а также нового бренда ЗАО «ЮКЖД».
Отчет о результатах работ ЗАО «ЮКЖД» за 9 месяцев 2011 года представил генеральный директор компании Шевкет Шайдуллин. Как подчеркнул генеральный директор, по итогам 2011 года ЮКЖД планирует выйти на безубыточный уровень.
В соответствии с одобренной Советом инвестиционной программой на 2012 год общий объем инвестиций составит 1 150,49 млн рублей. Затраты по инвестиционной программе достигнут в 2012 году 1 017,14 млн рублей, в действие будет введено основных фондов на 1 050,52 млн рублей. Указанные параметры инвестиционной программы позволят обеспечить выполнение концессионных обязательств ЮКЖД за 2008-2012 гг. на 100,4%.
Также Совет одобрил бизнес-план ЗАО «ЮКЖД» на 2012 год, в котором заложены доходы, расходы и прибыль от продаж компании.
Согласно утвержденной программе снижения себестоимости продукции ЮКЖД на 2011-2013 гг. предусмотрено, в частности, совершенствование технологии и управления эксплуатационной работы, повышение эффективности использования ресурсов, оптимизация процесса производства и труда, сокращение затрат на приобретаемые материалы и услуги.
Относительно утверждения нового бренда ЗАО «ЮКЖД» Совет директоров принял решение одобрить новый бренд компании с учетом его доработки в части добавления логотипа ОАО «РЖД» к символике ЮКЖД.
Председатель Совета директоров ЗАО «ЮКЖД», президент ОАО «РЖД» Владимир Якунин высоко оценил итоги деятельности компании за 2011 год. Сотрудники ЮКЖД, внесшие большой вклад в достижение высоких показателей Компании в 2011 году, будут премированы.