Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Քուվեյթ, որտեղ հանդիպել է այդ երկրի Արդյունաբերական միության և Առևտրա-արդյունաբերական պալատի անդամների հետ:
«Հայաստանն ունի ներդրումների իրականացման համար կոնկրետ սեգմենտներ, մասնավորապես, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության և ոսկերչության ոլորտներում»,- ասել է Միության նախագահ Հուսեյն ալ-Հարաֆին ԿՈՒՆԱ տեղեկատվական գործակալությանը՝ դեկտեմբերի 12 կայացած հանդիպան շրջանակներում:
Նրա խոսքով, հայկական պատվիրակության, ինչպես նաև Հայաստանի մասնավոր սեկտորի ներկայացուցիչների այցը եղել է Քուվեյթի ֆինանսների նախարար Մուսթաֆա ալ-Շամալի՝ նախորդ տարվա հոկտեմբերին իրակացրած այցին ի պատասխան: Այցն իրականացվել էր Երևանում հայ-քուվեյթական միջկառավարական հանձնաժողովի համատեղ առաջին նիստի շրջանակներում: Ալ-Հարաֆին նաև հաղորդել է, որ Քուվեյթ կատարած իր այցի ընթացքում, հայ պատվիրակությունը հանդիպել է տեղի ներդրողների խմբի հետ և այցելել երկրի մի շարք հաստատություններ և տնտեսական ինստիտուտներ, այդ թվում նաև Քուվեյթի Արդյունաբերական միություն:
Իր հերթին ԱԱՐ գլխավոր տնօրենը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է քուվեյթցի ներդրողների համար ապահովել անհրաժեշտ պայմաններ: Նրա խոսքով, Հայաստանում ընթացիկ տարում սպասվում է ՀՆԱ 5% աճ՝ նախորդ տարվա 2,6% համեմատ: Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանում 2012 թ ուղիղ արտասահմանյան ներդրումների ծավալը կազմել է 690 մլն դրամ:

Армянская делегация во главе с генеральным директором Армянского агентства развития Робертом Арутюняном посетила Кувейт, где состоялась встреча с членами Торгово-промышленной палаты и промышленности и Индустриальным союзом этой страны. «Армения имеет конкретные сегменты для осуществления инвестиций, в частности, в области туризма, сельского хозяйства и ювелирных изделий», – сказал председатель Союза Хусейн аль-Харафи информагентству КУНА в рамках проходящей встречи 12 декабря.
По его словам, визит армянской делегации, а также ряда представителей частного сектора Армении стали ответом на визит министра финансов Кувейта Мустафы Аль-Шамали в октябре прошлого года в рамках первого заседания совместной армяно-кувейтской межправкомиссии в Ереване. Аль-Харафи также сообщил, что в ходе своего визита в Кувейт армянская делегация встретилась с группой местных инвесторов и посетила ряд учреждений и экономических институтов в стране, в том числе Индустриальный союз Кувейта.
Со своей стороны гендиректор ААР отметил, что правительство Армении готово обеспечить необходимые условия для кувейтских инвесторов. По его словам, в Армении ожидается темп роста ВВП в текущем году до 5% по сравнению с 2,6% в прошлом году, добавив, что объем прямых иностранных инвестиций в Армении составил 690 млн долларов в 2010 году.