(?)Դեռ տարեսկզբին «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն հայտարարել է, որ մտադիր է հատուկ ուշադրություն դարձնել հիփոթեքային վարկավորմանը: 2011 թվականին հիփոթեքային վարկավորման զարգացման նպատակով բանկը նախատեսում էր հատկացնել 6,0 մլն ԱՄՆ դոլար:
(!)Բանկը տարիներ շարունակ ակտիվ գործունեություն է ծավալում հիփոթեքային վարկավորման շուկայում: Մեր կարծիքով բանկը չպետք է հրաժարվի բանկային բիզնեսի որևէ տեսակից, և վարկային պորտֆելը պետք է լինի դիվերսիֆիկացված: Այսօրվա դրությամբ բանկը հանդիսանում է գերմանական KfW բանկի հիփոթեքային ծրագրի, Ազգային հիփոթեքային ծրագրի, ինչպես նաև «Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» պետական ծրագրի մասնակիցը: Եթե 2010 թվականին հիփոթեքային վարկային պորտֆելը կազմում էր 2,5 մլն ԱՄՆ դոլար, ապա 2011 թվականին այն ավելացվել է մինչև 6,0 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ 2012թ-ին մտադիր ենք ավելացնել ևս 7,5 մլն ԱՄՆ դոլարով: Ընդ որում` բանկում գործող ստանդարտներն ու չափանիշները թույլ են տալիս պահպանել տվյալ պորտֆելի որակը բավականին բարձր մակարդակի վրա:
(?)Ինչպե՞ս է ֆինանսական ճգնաժամը անդրադառնում բնակարանային շուկայի և հիփոթեքի վրա:
(!)Բոլորին հայտնի է, որ բնակարանային շուկայում տիրող համեմատաբար բարձր պահանջարկը պահպանվեց մինչև 2008 թվականին Հայաստանում համաշխարհային ճգնաժամի առաջին ալիքի տարածումը: Մինչ այդ երկրի շինարարության աճի տեմպերը բնորոշվում էին երկնիշ թվերով` ապահովելով տվյալ ոլորտի զգալի աճ ՀՆԱ-ի ցուցանիշներում: Բնակարանային շուկան շատ զգայուն է տնտեսության փոփոխություններին: 2009թ-ից սկսած իրավիճակը փոխվեց. մասնավոր շինարարությունը կտրուկ կրճատվեց, իսկ տների գները սկսեցին իջնել: Վերլուծությունների համաձայն` ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին արժույթի միջին կշռված փոխարժեքով մայրաքաղաքի բնակարանների 1 քառակուսի մետրի արժեքը կազմել է 689 ԱՄՆ դոլար` տարվա ընթացքում նվազելով 55 ԱՄՆ դոլարով»: Գների իջեցմանը նպաստեցին մի շարք գործոններ: Դա առաջին հերթին գնաճն է, որը հանգեցրեց կյանքի թանկացմանը, սպառողական պահանջարկի անկումը, բնակչության արտահոսքը և այլն, որոնց պատճառով էլ բնակարանային շուկան մինչև այսօր վերականգնված չէ: Ինչ վերաբերում է Ձեր հարցին, նշեմ, որ եվրոպական դեֆոլտի պատճառով Ռուսաստանում ճգնաժամ առաջանալու դեպքում նվազելու է նաև դեպի մեր հանրապետություն իրականացվող մասնավոր փոխանցումների թիվը (որից մեր երկիրը մեծ կախվածություն ունի), նվազելու են տնտեսության աճի տեմպերը, համապատասխանաբար կրճատվելու է բնակչության եկամուտը, և այս ամենը բացասաբար կազդի հիփոթեքային շուկայի ընդհանուր նկարագրի վրա: Չեմ կարծում, որ համաշխարհային ճգնաժամի երկրորդ ալիքը կունենա նույն ազդեցությունը, ինչպես 2008-2009 թվականներին: Այդ ժամանակ իրավիճակն այլ էր, բնակարանների գները անչափ բարձր էին, և միայն հիմա է այն աստիճանաբար կարգավորվում: Բացի այդ, տրամադրված հիփոթեքային վարկերի ծավալը դեռ բավականին փոքր է, ուստի բնակարանների գների կտրուկ իջեցում կամ շուկայական առաջարկ կարծում եմ` տեղի չի ունենա:
(?)Ինչու՞ են հիփոթեքի տոկոսադրույքները Հայաստանում ավելի բարձր, քան Արևմուտքում:
(!)Արևմուտքում հիփոթեքի տոկոսադրույքը ուղղակիորեն պայմանավորված է տվյալ երկրի գնաճի մակարդակից: Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայում այն կազմում է տարեկան մոտ 2%, իսկ հիփոթեքի միջին տոկոսադրույքը` մոտ 5%` արտահայտված եվրոպական արժույթով: Արևմտյան Եվրոպայում անշարժ գույքի ձեռքբերման վարկերի արժեքն ավելի ցածր է` բարձր մրցակցության շնորհիվ: Մեզ մոտ իրավիճակն այլ է: Առաջինը` տեղական բանկերի կողմից ներգրավվող միջոցները զգալիորեն թանկ են: Երկրորդը` ի տարբերություն արևմտաեվրոպական երկրների` Հայաստանը դեռ մնում է բարձր ռիսկայնության երկիր, որը նույնպես ազդում է ներգրավվող միջոցների արժեքի վրա:
(?)Անշարժ գույքի ձեռքբերման համար պահանջվում է «նախնական կապիտալ»: Արտասահմանում հիփոթեքային վարկավորման մեխանիզմը հետևյալն է` ինչքան մեծ է կանխավճարը, այնքան բարենպաստ տոկոսադրույք է առաջարկում բանկը: Եվ հակառակը` ինչքան ցածր է կանխավճարը, այնքան բարձր է բանկային տոկոսադրույքը: Հայաստանում նմանատիպ պրակտիկա չկա, և կանխավճարի չափը չի ազդում վարկի տոկոսադրույքի վրա: Ձեր կարծիքով` որո՞նք են հիփոթեքային վարկավորման առավել օպտիմալ պայմանները:
(!)Կանխավճար` մինչև 30%, ժամկետ` – 15 տարի, տոկոսադրույք` – 10%-ից 14% տարեկան տոկոսադրույք` կախված վարկի արժույթից: Իմ կարծիքով, այն ներկայիս շուկայի լավագույն պայմանն է:
(?)Ի՞նչ հիփոթեքային արտոնություններ գոյություն ունեն այսօր շուկայում:
(!)«Երիտասարդ ընտանիքին` մատչելի բնակարան» ծրագիրը պետության կողմից ձեռնարկված միակ ծրագիրն է, որի նպատակն է պետական աջակցություն ցուցաբերել բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք ունեցող երիտասարդ ընտանիքներին, որտեղ ամուսինների տարիքային գումարը չի գերազանցում 60-ը, ապա պետությունը սուբսիդավորում է 10,5% վարկի անվանական տոկոսադրույքի 2%-ից (Երևանում) – 4%-ը (մարզերում): Այսպիսով` երիտասարդ ընտանիքի հիփոթեքային վարկի տարեկան տոկոսադրույքը կազմում է 6,5%-8,5%: Մեր բանկում տվյալ ծրագրից արդեն օգտվել է 11 երիտասարդ ընտանիք:
(?)Այլ երկրներում հիփոթեքային վարկավորման ժամանակ հաճախ կիրառվում է լողացող տոկոսադրույք, մինչդեռ մեզ մոտ դրույքաչափերը ֆիքսված են:
(!)Իրոք` Արևմուտքում և Ռուսաստանում գործում են համակցված տոկոսադրույքներով հիփոթեքային պրոդուկտներ, համաձայն որի բանկը իր հաճախորդին առաջարկում է որոշակի ժամանակ վճարել ֆիքսված, իսկ հետագայում` լողացող տոկոսադրույքով: Այդպիսի վարկերը շահավետ են նրանց համար, ովքեր համոզված են, որ կարող են իրականացնել վարկի վաղաժամկետ մարում: Ցանկացած հիփոթեքային պրոդուկտի համար կարևոր է տոկոսադրույքի տնտեսումը, քանի որ այստեղ խոսքը գնում է մեծ գումարների մասին: Հայաստանում նման պրակտիկա չկա: Հաճախորդներին դա նույնպես ձեռնտու չէ` ենթադրելով, որ իր երկարաժամկետ հեռանկարում վարկի լողացող տոկոսադրույքը բարձր ռիսկ է պարունակում:
(?)Ինչո՞վ է կարևորվում հիփոթեքային վարկառուի կյանքի ապահովագրությունը:
(!)Կյանքի ապահովագրությունը ավանդապես առաջարկվում է ապահովագրողների կողմից և ձեռնտու է վարկային պայմանագրի բոլոր կողմերին, որը թույլ է տալիս զերծ մնալ մի շարք խնդիրներից ու ռիսկերից:
Որպես կանոն, հիփոթեքային վարկը տրամադրվում է երկար ժամկետով, որի ընթացքում վարկառուի կյանքում կարող են տեղի ունենալ փոփոխություններ, այն է` դժբախտ պատահար, հիվանդություն կամ վնասվածք` հանգեցնելով վերջինիս անաշխատունակությանը` ժամանակավոր կամ մշտական: Նման իրավիճակում անխուսափելի է վարկառուի եկամտի նվազումը, հետևաբար` նաև վճարունակությունը: Մինչդեռ ապահովագրական պոլիսը երաշխավորում է բանկի նկատմամբ պարտավորությունների ժամանակին մարումը և թեթևացնում է վարկառուի` իր առողջացման ընթացքում պարտավորության բեռը: Այսպիսով` վարկառուի վարկի ապահովման միջոց հանդիսացող բնակարանի վաճառքի ռիսկը հասնում է նվազագույնի: Դիտարկենք ամենավատատեսական սցենարը` վարկառուի մահը: Այս դեպքում վարկի ամբողջ պատասխանատվությունը դրվում է վերջինիս ժառանգների ուսերին և կարող է մեծ բեռ դառնալ նրանց համար:
Համապատասխան պոլիսի առկայության դեպքում վարկային պարտավորությունները ստանձնում է ապահովագրական ընկերությունը: Վարկատուի համար ապահովագրական դեպքի վճարումը ապահովագրական ընկերության կողմից` դա տրամադրված միջոցների ետ վերադարձի ամենաարագ և նախընտրելի եղանակն է, քան գրավադրված գույքի վաճառքը աճուրդից: Կյանքի ապահովագրության դեպքում վարկառուն կարող է վստահ լինել, որ առողջական լուրջ խնդիրների դեպքում կստանա ֆինանսական փոխհատուցում և աջակցություն` ստանձնած պարտավորության մասով: Բանկը նույնպես ստանում է վարկի գումարի վերադարձման լրացուցիչ երաշխիքներ:
(?)Ու՞մ են այսօր հասանելի հիփոթեքային վարկերը: Խնդրում եմ բնութագրել այսօրվա հիփոթեքային վարկառուին` նրա գործունեության ոլորտը, տարիքը, ընտանեկան կարգավիճակը և այլն:
(!)Նախքան միջին վիճակագրական վարկառուին բնութագրելը որոշենք այն քաղաքացիների թիվը, ովքեր տեսականորեն կարող են գնել բնակարան հիփոթեքով: Հայաստանում հիփոթեք կարող է ձեռք բերել բնակչության միայն 10%-ը: Այդ քայլին գնալու ամենահայտնի պատճառները` դա սեփական բնակարանի գնումն է և գոյություն ունեցող բնակարանային պայմանների բարելավման ցանկությունը: Առաջին դեպքում` դա այն վարկառուներն են, ովքեր ունեն բնակարանի ընդհանուր արժեքի 30%-ը, ունեն կայուն եկամուտ, որը թույլ է տալիս ժամանակին մարել վարկային պարտավորությունը: Մեր բանկում նման վարկառուների թիվը կազմում է հայտերի ընդհանուր թվի 75-80%-ը: Երկրորդ դեպքում վարկառուի հնարավորություններն ավելի մեծ են, քանի որ կանխավճարն ավելի մեծ է, արդեն վաճառել են հին բնակարանը և բանկից վերցնում են միայն ավելի որակյալ բնակարանի գնման համար պակասող գումարը: Ինչ վերաբերում է ժամանակակաից հիփոթեքային վարկառուի բնութագրին` նշեմ, որ դա հիմնականում բարձրագույն կամ միջին մասնագիտական կրթությամբ, Երևանում բնակվող 35-45 տարեկան տղամարդիկ են: Իր աշխարհագրությամբ տրամադրված վարկերի ծավալով առաջին տեղում է, իհարկե, Երևանը` միջինը 70%, իսկ մարզերից` Շիրակն ու Լոռին:

(?)В начале года «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» декларировал свои намерения уделить особое внимание ипотечному кредитованию. Предполагалось, что на развитие ипотеки в 2011 году банк направит порядка $6,0 млн.
(!)Наш банк уже несколько лет активно работает на рынке ипотечного кредитования. Мы придерживаемся того мнения, что банк не должен дистанцировать себя от какого-либо из видов банковского бизнеса, а кредитный портфель должен быть диверсифицирован. На сегодня банк является участником ипотечной программы немецкого банка KfW, Национальной Ипотечной программы и госпрограммы «Доступное жилье молодым семьям». Если в 2010 году объем ипотечного кредитного портфеля составлял $ 2,5 млн, то в 2011 году эта сумма увеличилась до $6,0 млн, а в 2012 мы планируем увеличить ипотечный портфель еще на $7,5 млн., тем более, что применяемые в банке стандарты и параметры позволяют держать качество данного портфеля на достаточно здоровом уровне.
(?)Как финансовый кризис отражается на рынке жилья и на ипотеке?
(!)Всем известно, что относительно высокий спрос на рынке жилья продолжался вплоть до прихода в Армению первой волны глобального кризиса, т.е. до 2008 года. До этого строительство в стране характеризовалось двузначными цифрами темпов роста, что обеспечивало внушительный рост данной отрасли в ВВП. Но рынок жилья очень чутко реагирует на все происходящие изменения в экономике. С 2009 года ситуация кардинально изменилась, частное жилищное строительство резко сократилось, а цены на жилье стали снижаться. По данным наших аналитиков, в сентябре текущего года по средневзвешенному курсу валют цена 1 квадратного метра столичных квартир составила $689, снизившись за год на $55. Снижению цен способствовало много факторов. Это, прежде всего, инфляция, приведшая к заметному подорожанию жизни, падение потребительского спроса, отток населения и т.д. И по сей день рынок жилья не восстановился. Что касается ответа на ваш вопрос, то могу сказать следующее: если европейский долговой кризис обернется кризисом для России, то уменьшатся поступления частных трансфертов в нашу республику (от которых наша страна в сильной зависимости), снизятся темпы роста экономики, соответственно сократятся доходы населения и это, конечно, повлияет на общую картину рынка ипотеки. Хотя я не думаю, что вторая волна мирового финансового кризиса даст тот же эффект, что и в 2008-2009 годах. Тогда ситуация была несколько иной, да и стоимость жилья была все-таки сильно завышена и только сейчас постепенно приобретает реальные очертания. Кроме этого объемы выданной ипотеки по-прежнему очень малы, так что обвального падения цен на жилье или массового выброса квартир на рынок, думаю, не будет.
(?)Почему в Армении ставки по ипотеке выше, чем на Западе?
(!)На Западе ставки по ипотеке напрямую зависят от уровня инфляции в стране. Инфляция в странах Центральной и Восточной Европы сегодня составляет около 2% годовых, а средняя ставка по ипотеке – около 5% в европейской валюте. В странах Западной Европы стоимость кредитов на недвижимость еще дешевле в силу высокой остроты конкуренции. У нас ситуация несколько иная. Во-первых, средства, которые привлекают местные банки значительно дороже. Во-вторых, в отличие от западноевропейских стран Армения пока еще остается страной с большими рисками, что тоже влияет на стоимость заемных средств.
(?)Покупка недвижимости в кредит обычно требует «стартового капитала». За рубежом в ипотечном кредитовании сложился вполне отлаженный механизм: чем крупнее первоначальный взнос за квадратные метры, тем более выгодную процентную ставку ему назначает банк. И наоборот: чем менее значителен процент первоначального взноса, тем выше будет банковская ставка. У нас в Армении эта практика не действует и размер первоначального взноса не влияет на процентную ставку по кредиту. Какими на Ваш взгляд должны быть оптимальные условия кредитования ипотеки?
(!)Первоначальный взнос до 30%, срок – 15 лет, процентная ставка – от 10 до 14% годовых в зависимости от валюты кредита. На мой взгляд, на текущий момент это лучший вариант для нашего рынка.
(?)Какие сегодня существуют льготы по ипотеке?
(!)На сегодня государство оказывает поддержку пока только в рамках целевой программы «Доступное жилье молодым семьям». Если семья стоит на учете в качестве нуждающейся в улучшении жилищных условий, а членами семьи являются супруги, суммарный возраст которых не превышает 60 лет, то государство берет на себя оплату 2% (в Ереване) – 4% (в регионах) от 10,5%, по которым банк дает кредит. Таким образом, молодой семье ипотечный кредит обходится в 6,5% – 8,5%. В нашем банке этой программой воспользовалось уже 11 молодых семей.
(?)В других странах при кредитовании по ипотеке часто применяется плавающая ставка. У нас все ставки по кредитам фиксированы.
(!) Действительно, на Западе, да и в России существуют ипотечные продукты с комбинированной ставкой. Это значит, что банк предлагает клиенту определенное время платить по фиксированной ставке, а далее — по плавающей. Такие кредиты очень выгодны для тех, кто точно знает, что сможет быстро осуществить досрочное погашение. А для ипотечного продукта экономия по ставке очень важна, поскольку речь здесь идет о серьезных суммах. В Армении такой практики нет. Самим клиентам это пока не выгодно, они понимают, что в долгосрочной перспективе плавающая ставка кредита несет для них высокие риски.
(?)Зачем ипотечному заемщику страховать свою жизнь?
(!)Страхование жизни традиционно предлагается страховщиками и выгодно всем сторонам кредитного договора, поскольку позволяет избежать многих проблем и рисков.
Как правило, ипотечный кредит оформляется на достаточно длительный срок. В течение этого времени в жизни заемщика может многое измениться. Несчастный случай, болезнь или травма могут привести к тому, что заемщик окажется нетрудоспособным – временно или даже постоянно. В такой ситуации почти неизбежно снизится уровень его дохода, следовательно, ухудшится и платежеспособность. А страховой полис гарантирует своевременное погашение обязательств перед банком и облегчает заемщику долговое бремя на период выздоровления. То есть риск того, что заемщику придется продавать заложенное жилье, чтобы расплатиться с банком по кредиту, сводится к минимуму. Рассмотрим самый пессимистический сценарий – смерть заемщика. В этом случае ответственность за погашение кредита ложится на плечи его наследников и может стать для них непосильной ношей.
При наличии же соответствующего полиса, покрывающего риски, подобные проблемы решает уже страховая компания: она расплачивается с банком по кредиту своего клиента. Для кредитора выплата страховой компании по страховому случаю – более быстрый и предпочтительный способ возврата выданных заемных средств, нежели продажа заложенного имущества с торгов. При наличии страхования жизни заемщик может быть уверен в том, что в случае серьезных проблем со здоровьем он получит финансовую компенсацию и помощь в обслуживании долга. Банк, со своей стороны, также получает дополнительные гарантии возврата кредитных средств.
(?)Кому сегодня доступны ипотечные кредиты? Нарисуйте портрет сегодняшнего ипотечного заемщика. Род деятельности, возраст, семейное положение и т.д.
(!)Прежде чем нарисовать портрет среднестатистического заемщика, определимся с количеством граждан, которые теоретически могут купить квартиру в кредит. В Армении ипотеку пока могут себе позволить только 10% граждан. Самые распространенные причины, почему люди идут на это шаг,- это покупка собственного жилья и желание улучшить уже существующие жилищные условия. В первом случае заемщики – это, как правило, люди, у которых есть 30% от общей суммы квартиры, они получают стабильный заработок, позволяющий им своевременно погашать долг. Таких заемщиков у нас в банке порядка 75-80% от общего числа заявок. Во втором случае, возможности людей несколько выше, так как для первоначального взноса они располагают большей стартовой суммой, они уже продали старое жилье, и берут у банка лишь недостающую для приобретения более качественной квартиры сумму. Что касается портрета среднестатистического современного ипотечного клиента, то чаще всего это мужчина в возрасте 35-45 лет с высшим или средним специальным образованием, проживающий в Ереване. Вообще, что касается географии, то по объемам выданных кредитов лидирует, конечно, Ереван – в среднем, 70% от общей суммы выданных банком кредитов. Среди регионов лидируют Ширакский и Лорийский регионы.