Հայաստանի կառավարությունը դեկտեմբերի 15-ի նիստում հավանություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության՝ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությանը: Այդ մասին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, հավելելով, որ այդ հիմնարար փաստաթուղթը թույլ կտա մինչ 2020թ. հստակ նախանշել հանրապետության արտահանման ներուժի զարգացման ուղին:
«Ռազմավարության մեջ ամրագրված են այն նպատակներն ու խնդիրները, որոնց միջոցով կիրականացվի ծրագիրը, կհստակեցվեն այն իրատեսական արդյունքները, որոնք մենք ակնկալում ենք ծրագրի իրագործման ավարտին»,-ասել է նա: Մասնավորապես, ըստ նախարարի, մինչ 2015թ. նախատեսվում է կրկնպատկել արտահանման ծավալները, իսկ արդեն 2020թ. հասնցել 3 մլրդ դոլարի:
Այդ ծրագրի իրագործման շրջանակներում կստեղծվի Խորհուրդ, որը կգլխավորի վարչապետը:Կլինեն Խորհուրդներ նաև էկոնոմիկայի առանձին ճյուղերի համար և «այդ գործընթացներն արդեն մեկնարկել են»: Նա հավելել է, որ ծրագիրն արդեն քննարկվել է միջազգային կառույցների հետ, այն համապատասխանում է այժմ էկոնոմիկայում առկա խնդիրների լուծմանը ներկայացվող պահանջներին:
Վարչապետը կարևորեց, որ Խորհրդում ռոտացիոն կարգով ներկայացվի մասնավոր հատվածը ի դեմս ասոցիացիաների, դոնորների, փորձագետների:

15 Декабрь 2011 - 08:45 AMT
Правительство Армении на заседании 15 декабря одобрило стратегию индустриальной программы, нацеленной на экспорт. Как сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян, этот фундаментальный документ позволит до 2020 года четко определить путь развития экспортного потенциала республики. “В стратегии закреплены цели и задачи, формат, посредством которого будет реализована программа, конкретизированы те реалистичные результаты, которые мы ожидаем по итогам ее реализации”, – сказал он. В частности, по словам министра, до 2015 года планируется удвоить объемы экспорта, а вот уже к 2020 году довести объемы экспорта до 3 млрд. долларов.
В рамках реализации этой программы также будет создан Совет под председательством премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, будут и Советы по отдельным отраслям экономики, и “эти процессы уже начаты”. При этом он добавил, что программа уже обсуждена с международными структурами, представителями частного сектора, и она соответствует требованиям для решения вопросов, которые сейчас есть в промышленности и, в целом, в экономике страны.
В связи с этим глава армянского правительства придал важность тому, чтобы в Совете были представлены в ротационном порядке представители частного сектора в виде ассоциаций, доноров, экспертов.