ԱՄՆ-ն մտադիր է նոր պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի, Հյուսիսային Կորեայի ու Սիրիայի դեմ, փաստացի, այն նավատերերի դեմ, որոնց նավերը մուտք կգործեն այդ երկրների նավահանգիստներ: Իրանի, Հյուսիսային Կորեայի ու Սիրիայի նավահանգիստներ մուտք գործած նավերը կես տարի չեն կարողանա մտնել ԱՄՆ նավահանգիստներ:
Ըստ օրինագծի, որն հավանության է արժանացել այս շաբաթ Ներկայացուցիչների պալատում, «նավի սեփականատերը, վարձակալողը կամ նավապետը պետք է հաստատեն, որ մինչ ԱՄՆ նավահանգիստ մտնելը նավը 180 օր շարունակ չպետք է մուտք գործի Իրանի, Հյուսիսային Կորեայի ու Սիրիայի նավահանգիստներ»:
Եթե նավատերը թաքցնի նման փաստը, նավի համար մուտքը ամերիկյան նավահանգիստներ փակ կլինի 2 տարի: Մինչ օրենքի ուժ ստանալը օրինագիծը պետք է հաստատվի Սենատում և ԱՄՆ նախագահի կողմից: Մինչ օրս պատժամիջոցները տարածվում էին հիմնականում Իրանի ընկերությունների և Իրանում աշխատող ընկերությունների վրա:
Հղում անելով SeaNews-ին, հայկական «Ռեյլվնեշտրանս» ընկերությունը խորհուրդ է տալիս ժամանակավորապես ձեռնպահ մնալ Իրանի նավահանգիստներով (մասնավորապես Բանդար Աբասով) բեռնափոխադրումներից, ինչպես նաև իր կողմից դադարեցնելու է բեռնափոխադրումներն այդ երթուղով:

США планирует ввести новые санкции против Ирана, Северной Кореи и Сирии, по сути, против судовладельцев, чей флот заходит в порты этих стран. Суда, заходившим в иранские, северокорейские и сирийские порты, полгода не смогут заходить в порты США.
Согласно законопроекту, одобренному на этой неделей палатой представителей, «судовладелец, фрахтователь, оператор или капитан судна должны подтвердить, что в течение 180 дней до прибытия судна в порт США оно не заходило в порты Ирана, Северной Кореи или Сирии».
В случае, если судовладелец скроет факт захода в порты этих стран, судну будет закрыт вход в американские порты на два года.
До того, как законопроект вступит в силу, он должен пройти обсуждение в Сенате и быть подписан президентом США. До настоящего момента санкции распространялись в основном на иранские судоходные компании и компании, работающие в Иране.
Ссылаясь на SeaNews, армянская компания «РейлВнештранс» советует временно воздержаться от грузоперевозок через порты Ирана (в частности Бандар-Аббас), а также со своей стороны приостанавливает перевозки через указанные пункты маршрутов.