Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին և բարոնուհու առաջարկով Հայաստան ժամանած չինական «Ընկերությունների համաշխարհային խումբ» ընկերության հիմնադիր և նախագահ դոկտոր Ջոննի Հոնին և փոխնախագահ Քիթ Բենեթին: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը, չինական «Ընկերությունների համաշխարհային խումբ»-ը, որպես վենչուրային կապիտալ թողարկող ընկերություն, որ տարբեր երկրներում ներդրումային ծրագրեր է իրականացնում, հետաքրքրված է նաև Հայաստանի տնտեսության մեջ ներդրումներով:
Հանդիպման ժամանակ բարոնուհի Քոքսը նշել է, որ իբրև Հայաստանի բարեկամ, շարունակում է իր հնարավորությունների չափով աջակցել մեր երկրին և ուրախ կլինի, եթե չինական այս ընկերությունը Հայաստանի տնտեսության հեռանկարային որոշակի ոլորտներում ներդրումներ կատարի: Նախագահը ողջունել է նախաձեռնությունը և նշել, որ Հայաստանի պետական մարմինները պատրաստ են քննարկելու և օժանդակելու «Ընկերությունների համաշխարհային խմբի» ներդրումային ծրագրերին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների, հանքարդյունաբերության ոլորտներում ներդրումային հնարավորություններին, որոնք վերոհիշյալ ընկերության հետաքրքրության շրջանակներում են և Հայաստանում համարվում են դինամիկ զարգացող ճյուղեր:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է խոսել հայ-չինական բարձր մակարդակի հարաբերությունների մասին, ընդգծելով, որ չինական մի շարք ընկերություններ արդեն իսկ ակտիվ գործունեություն են ծավալում հայաստանյան շուկայում՝ մասնակցելով որոշակի ծրագրերի, և ուրախ կլինի դրանց շարքում «Ընկերությունների համաշխարհային խմբին» ևս տեսնելու:

Президент Армении Серж Саргсян принял в субботу члена палаты лордов Великобритании, баронессу Кэролайн Кокс и прибывших по приглашению баронессы в Армению основателя и президента китайской компании “Международная группа компаний” Джона Йона и вице-президента Кита Бенета. Как отмечает пресс-служба президента РА, китайская венчурная компания “Международная группа компаний” осуществляет инвестиционные программы в разных странах мира и заинтересована в инвестициях и в Армении.
Во время встречи Кэролайн Коск отметила, что она как друг Армении продолжает делать все возможное для содействия нашей стране и будет рада, если эта китайская компания осуществит инвестиции в некоторые перспективные отрасли армянской экономики.
Президент Саргсян поприветствовал инициативу и заявил, что госорганы Армении готовы обсудить и содействовать инвестиционным программам “Международной группы компаний”.
Собеседники, в частности, обратились к возможностям инвестиций в сфере высоких технологий и горнорудной промышленности, которые интересуют китайскую компанию и являются динамично развивающимися отраслями армянской экономики.
Серж Саргсян с удовлетворением отметил высокий уровень армяно-китайских отношений и то, что ряд китайских компаний уже с успехом действуют на армянском рынке. По словам президента, он будет рад видеть в их числе и “Международную группу компаний”.