Պարզվում է, որ Հայաստանում 2011-ին իրագործված կենսաթոշակային բարեփոխումների արդյունքը դարձել է մի քանի միլիարդ դրամ տնտեսելու հնարավորությունը: Ավելին, բացահայտվել են հին համակարգի անճշտությունները, առաջին հերթին հաշվառման ոլորտում, ինչը թույլ է տալու բացառել թոշակառուների կրկնակի հաշվառման դեպքերը, զգալիորեն կրճատվել են կոռուպցիոն ռիսկերը: Կառավարությունը նախատեսում է շարունակել այդ աշխատանքները հաջորդ տարում, որպեսզի քաղաքացիներն իրենց վրա փոփոխությունները:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով, Հայաստանում անցկացվող կենսաթոշակային բարեփոխումները պետք է համահունչ լինեն համաշխարհային միտումներին, որպեսզի այսօրվա երիտասարդությունը, որը 20-30 տարի անց կանցնի թոշակի, ունենա ձևավորված կենսաթոշակային համակարգ: «Այս տեսանկյունից մենք պետք է ընտրենք ճիշտ մոդել, որպեսզի առավել արդյունավետ կառավարենք ռիսկերը»,-ընդգծել է նա:
Ինչպես ընդգծել է Տիգրան Սարգսյանը, կենսաթոշակային բարեփոխումների եռամակարդակ մոդելը ենթադրում է թոշակառուների համար ռիսկերի նվազում: Այն բաղկացած է, նախ և առաջ, բազային բաղադրիչից, որը ենթադրում է պետական սոցիալական երաշխիքներ այն քաղաքացիների համար, ովքեր ի վիճակի չեն իրենց ծերության ապահովման համար միջոցներ կուտակել:
Երկրորդ բաղադրիչը՝ պարտադիր է. յուրաքանչյուր աշխատունակ մարդ ինքը պետք է հոգա իր ծերության ֆինանսավորման մասին: Եվ երրորդ բաղադրիչը՝ կուտակայինն է, որի դեպքում քաղաքացին իր ցանկությամբ կարող է կուտակել լրացուցիչ միջոցներ: «Այս մոդելը արմատականորեն տարբերվում է մեզ մոտ գործող կենսաթոշակային համակարգից և հաշվի է առնում համաշխարհային միտումները»,-ընդգծել է վարչապետը: Այս համատեքստում նա հավելել է, որ այս բարեփոխումները ևս հիմնված են նրա վրա, որ փոխվում է մարդկանց աշխարհայացքը, քանի որ աշխատող քաղաքացին պետք է հասկանա, որ ինքն է պատասխանատու իր ապահով ծերության համար և ինքը պետք է ընտրի ֆոնդը, իսկ դա ենթադրում է որոշակի գրագիտություն և տեղեկացվածություն: Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում ձևավորվելու է քաղաքացիների բանակ, որը կառավարության նկատմամբ իր միջոցների կառավարման համար պահանջատեր կլինի: 10 տարի անց այդ բանակը կբարձրացնի իր ֆինանսական և տնտեսական գիտելիքների մակարդակը, որը և կդառնա Հայաստանի տնտեսության զարգացման շարժիչ ուժը: Նրա խոսքով, միաժամանակ, Հայաստանի կառավարությունը պարտավոր է ստեղծել համապատասխան ենթակառույցները և ռիսկերը նվազեցնող համապատասխան ֆինանսական ֆոնդերի համար աշխատանքային միջավայր, որպեսզի քաղաքացիները վստահությամբ կուտակեն իրենց խնայողությունները:
«Սակայն այսօր ևս կառավարությունը չի մոռանում թոշակառուների մասին: Անգամ ճգնաժամային տարում կառավարությունն իրականցրել է իր պարտականությունները՝ չկրճատելով սոցիալական ոլորտի համար նախատեսվող ծախսերը, ավելին, մենք ավելացրել ենք այդ ծախսերը: «Մենք կշարունակենք այս մոտեցումը, արդեն 2012թ հունվարի 1-ից՝թոշակներն ու նպաստները 10% բարձրացնելով, ինչը կկրի հետևողական բնույթ»,- հավելել է նա:
2012թ.-ի հունվարի 1-ից կենսաթոշակային քարտերի համար զեղչեր կկիրառվեն: Այս մասին հայտնել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը՝ կենսաթոշակային առաջին տարեկան համաժողովի ժամանակ:
Նրա խոսքերով, այն թոշակառուները, ովքեր իրենց թոշակները ստանում են պլաստիկ քարտերով, հունվարի 1-ից, մասնավորապես, «Սթար» սուպերմարկետներ ցանցում քարտերով գնումներ կատարելու դեպքում բոլոր ապրանքների համար կստանան 5 տոկոս զեղչ: 550 հազար թոշակառուներից 89 հազարն արդեն օգտվում են պլաստիկ քարտերից: Քարտերը տրամադրել են Հայաստանում գործող 15 առևտրային բանկերը: 2012թ-ից Հայաստանում կներդրվի www.ePension.am միասնական կայքը, որի միջոցով կմատուցվեն օնլայն ծառայություններ, իսկ ահա 2014թ-ից հնարավոր կլինի ստուգել թոշակային հաշիվները:
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ֆոնդային բորսան բանակցություններ է վարում պոտենցիալ էմիտենտների հետ, որպեսզի նրանց նախապատրաստի թոշակային միջոցների հոսքին՝ համապատասխան գործիքների ներմուծման և կիրառման հաշվին: Այդ մասին հայտարարել է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ-ի գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը: «Խոսքը գնում է այն բաժնետոմսերի, պարտատոմսերի մասին, որոնք հնարավոր կլինի ներդնել»,-մանրամասնել է նա:
Ինչպես կարծում է բորսայի տնօրենը, այսօրվա դրությամբ Հայաստանում դեռևս գրանցված չէ ոչ մի մասնավոր ֆոնդ, սակայն կան ընկերություններ, որոնք նախապատրաստում են ծրագիրը, ուսումնասիրում են հայկական շուկան, որը, բացի այդ, բավականաչափ մեծ չէ: «Ծրագրում ենք, որ 2012թ կպատրաստվի նրանց գործունեության համար համապատասխան բազա»,-ընդգծել է նա: Այս առնչությամբ Կոնստանտին Սարոյանը հավելել է, որ ծրագրվում է ներգրավել համաշխարհային առաջատար օպերատորների, որոնք ունեն կենսաթոշակային հիմնադրամների կառավարման բազմամյա փորձ, որոնք, հնարավոր է, կաշխատեն տեղի կազմակերպություների հետ համատեղ: «Ամբողջ հարցը Հայաստանում համաշխարհային բրենդերի հետաքրքրությունն առաջացնելու մեջ է, քանի որ թոշակային գումարները օլիգարխների գումարներ չեն: Դրանք մեր գումարներն են, որոնք պետք է կառավարվեն մասնագետ մասնակիցների կողմից»,- հայտարարել է նա:
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ-ի գլխավոր տնօրենի կարծիքով, երկրում գործում է բավականին խիստ օրենսդրություն, որը բարձր պահանջներ է ներկայացնում կենսաթոշակային հիմնադրամների կառավարիչներին: «Հարցը էկոնոմիկայի պատրաստության և ներդրումային գործիքների մեջ է, քանի որ այժմ ռեալ կան միայն պետական պարտատոմսեր, իսկ մենք աշխատում ենք ընկեերությունների հետ, որպեսզի այդ արժեթղթերն այլընտրանք ունենան»,-ասել է նա:

Оказывается, результатом реализованных в Армении в 2011 году пенсионных реформ стала возможность экономии нескольких миллиардов драмов. Более того, были выявлены недочеты старой системы, в первую очередь, в сфере учета, что позволит исключить случаи повторного учета пенсионеров, существенно сократились коррупционные риски. А вот сэкономленные в текущем году средства были направлены на повышение размера выплат различным социально необеспеченным категориям граждан. Правительство планирует продолжить эти работы и в следующем году, чтобы граждане на себе почувствовали изменения. На перспективу власти обязуются максимально эффективно провести работы по внедрению новых инструментов. В 2012 году в этой сфере ждет масштабная работа по направлениям переподготовки работников, технической модернизации, общественного информирования.
Таким образом, трехуровневая модель пенсионных реформ предполагает снижение рисков для пенсионеров. Она состоит, во-первых, из базовой, которая предполагает наличие социальных государственных гарантий для тех граждан, которые не в состоянии накапливать необходимые средства для обеспечения своей старости. Второй компонент – обязательный: каждый работоспособный человек должен сам думать о финансировании своей старости. И третий компонент – накопительный, в этом случае гражданин по своему желанию может накапливать дополнительные средства. Эта модель коренным образом отличается от действующей у нас пенсионной системы и учитывает мировые тенденции. Выступая на первом пенсионном форуме, глава армянского правительства Тигран Саркисян отметил, что эти реформы также основаны на том, что меняется мировоззрение людей, поскольку работающий гражданин должен понимать, что сам несет ответственность за свою безбедную старость и сам должен выбрать фонд, а это предусматривает определенную грамотность и информированность. В результате в Армении будет сформирована армия граждан, требовательных к правительству и к управлению своими средствами, через 10 лет эта армия повысит свои финансовые и экономические знания, что и станет локомотивом развития экономики страны. Одновременно, правительство Армении обязано создать необходимые инфраструктуру и среду для работы соответствующих пенсионных фондов для снижения рисков, чтобы граждане с доверием накапливали свои сбережения.
Надо отметить, что в кризисный год правительство не сократило расходы на социальную сферу, более того, они были увеличены. С 1 января 2012 года в Армении будет повышен размер пенсий и пособий на 10%, однако и этих повышений не хватает для обеспечения безбедной старости. Поэтому для облегчения жизни с 1 января 2012 года в торговых пунктах Армении будут действовать скидки для тех пенсионеров, которые получаю свою пенсию посредством банковской карточки. В частности, в сети супермаркетов «СТАР» будет действовать 5% скидка, планируется, что данный подход будет расширен. На сегодняшний день пенсии посредством карточек получают 89 тыс. пенсионеров из зарегистрированных в стране 550 тыс.
Помимо этого, с 2012 года в Армении будет внедрен единый сайт www.ePension.am, посредством которого будут предоставляться онлайн-услуги, а вот уже с 2014 года станет возможным проверять пенсионные счета. Единая централизованная информационная система «Электронная пенсия» обеспечивает полную автоматизацию и надежный контроль на всех этапах назначения и выплаты пенсий. Она представляет собой максимально защищенную информационную систему, которая наделена возможностями принятия решений, и в которой человеческий фактор сведен к минимуму.
Тем не менее, в рамках реализуемых в стране пенсионных реформ пока не зарегистрированы фонды, которые будут управлять этим средствами, однако есть компании, которые уже готовят проект, изучаю армянский рынок, который, к тому же, не достаточно велик. Фондовая биржа NASDAQ OMX Армения ведет переговоры с потенциальными эмитентами, чтобы подготовить их к вливанию пенсионных средств за счет внедрения и использования соответствующих инструментов. Речь идет об акциях, облигациях, в которые можно будет вкладывать. Планируется привлечь ведущих международных операторов, имеющих многолетний опыт в сфере управления пенсионными фондами, которые, возможно, будут работать совместно с местными организациями. «Весь вопрос в том, чтобы заинтересовать международные бренды прийти в Армению, поскольку пенсионные деньги – это не деньги олигархов, это наши с вами деньги, которые должны управляться профессиональными участниками», – заявил гендиректор NASDAQ OMX Армения Константин Сароян.