Մրցակցության տեսանկյունից պետգնումների ոլորտն ունի կարևոր նշանակություն, քանի որ դրանք երկրի բյուջեում ոչ պակաս կարևոր կետ են հանդիսանում: Այդ մասին Երևանում դեկտեմբերի 19 լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնել է Հայաստանի ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանը: «Պետգնումների միջոցով իշխանությունները կարող են կրճատել մրցակցությունը, օրինակ, եթե կա հակամենաշնորհային դավադրություն կամ իշխող դիրքի չարաշահում, ինչը բացասաբար կանդրադառնա մրցակցության վրա»,-մանրամասնել է նա:
Այս առնչությամբ Արտակ Շաբոյանը հայտնել է, որ գործարարների ներկայացուցիչներն արդեն հայտնում են այն մասին, որ այդ ոլորտում արդեն կան չարաշահումներ: «Մենք սկսել ենք այդ միջավայրի համապատասխան հետազոտությունները, հետևողականորեն անցկացնելու ենք աշխատանքներ այդ ուղղությամբ, որոնց արդյունքներով արդեն հաջորդ տարվա սկզբին կհայտարարվեն վարչական վարույթներ սկսելու մասին»,-խոստացել է նա:
Սկսած 2012թ. Հայաստանում պետգնումները կիրականացվեն armeps.am էլեկտրոնային համակարգի միջոցով, ինչը թույլ կտա բարձրացնել պետֆինանսների կառավարման թափանցիկությունը և նվազեցնել կոռուպցիոն ռիսկերը: Այսօրվա դրությամբ, համակարգն արդեն աշխատում է պիլոտային ռեժիմում: Մրցույթների առաջին արդյունքները պատրաստ կլինեն ընթացիկ տարվա դեկտեմբերից, իսկ 2012թ պետական մոտավորապես 60 մարմին կմիացվի համակարգին:

С точки зрения конкуренции сфера госзакупок имеет очень важное значение, поскольку госзакупки являются немаловажной статьей в бюджете страны. Об этом 19 декабря в Ереване в беседе с журналистами сказал председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян.
«Посредством госзакупок власти могут ограничить конкуренцию, например, если есть антимонопольный сговор или злоупотребление доминирующим положением, что отрицательно скажется на конкуренции», – пояснил он. В связи с этим Артак Шабоян сообщил, что представители бизнеса уже заявляют о том, что в этой сфере есть злоупотребления. «Мы начали определенные исследования этой среды, будем последовательно проводить работы в этом направлении, по результатом которых будут объявлено о заведении административных производств уже в начале следующего года», – пообещал он.
Начиная с 2012 года, государственные закупки в Армении будут осуществляться посредством электронной системы – armeps.am, что позволит повысить прозрачность управления госфинансами и снизит коррупционные риски. На сегодняшний день система уже работает в пилотном режиме, первые результаты тендеров будут готовы в декабре текущего года, а с 2012 года порядка центральных 60 госорганов будут подключены к ней.