Հայաստանի տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժոցովը նախատոնական շրջանում ուշադիր հետևում է տնտեսվարող սուբյեկտների վարքին, հատկապոս նրանց, որոնք զբաղվում են սոցիալապես կարևոր ապրանքների իրացմամբ: Այդ մասին դեկտեմբերի 19 Երևանում լրագրողների հետ կայացած զրույցում հայտարարել է Հայաստանի հակամենաշնորհային մարմնի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Ինչպես հաղորդել է ՏՄՊՊՀ նախագահը, հակամենաշնորհային մարմնի ներկայացուցիչներն ամենօրյա ձևաչափում շուկաներում իրականացնում են մոնիտորինգ և հետևում են տնտեսվարող սուբյեկտների գնային քաղաքականությանը: Այդ թվում կազմակերպվել է ձվի արտադրողների հետ հանդիպում՝ խուսափելու համար նախորդ տարվա իրարանցումից:
2010թ դեկտեմբերի 10-ից հետո Երևանում հավի ձուն դարձել էր դեֆիցիտային մթերք, իսկ եթե դրանք հայտնվում էին վաճառասեղաններին, ապա գնային տարբերությունը կազմում էր մոտավորապես 70-80 դրամ, իսկ երբեմն նաև հասնում էր 120 դրամի:
«Մենք զգուշացրել ենք, որ հետևողական ենք լինելու, և եթե կրկնվի նախորդ տարվա իրավիճակը, ապա նրանք չեն կարողանա խուսափել խիստ պատժից»,-ընդգծել է նա` հույս հայտնելով, որ տնտեսվարող սուբյեկտներն ավելի սառը կդատեն:
Արտակ Շաբոյանը նախատոնական շրջանում հույսը դնում է Հայաստանի տնտեսվարող սուբյեկտների խելամտության վրա

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении в предновогодний период внимательно следит за поведением хозяйствующих субъектов, особенно тех, кто занимается реализацией социально значимых товаров. Об этом 19 декабря в Ереване в беседе с журналистами заявил антимонопольного органа Армении Артак Шабоян.
Как сообщил председатель ГКЗЭК, сотрудники антимонопольного органа в ежедневном формате проводят мониторинг на рынках и следят за ценовой политикой хозсубъектов, в том числе, была организована встреча с производителями яиц во избежание прошлогоднего ажиотажа.
После 25 декабря 2010 года куриные яйца в магазинах Еревана стали дефицитным продуктом, а если они и появлялись на прилавках, то их розничная стоимость составляла порядка 70-80 драмов, а иногда доходила и до 120 драмов. «Мы предупредили, что будем последовательны, и сели повторится прошлогодний случай, то им не избежать строго наказания», – подчеркнул он, выразив надежду, что сами хозсубъекты будут более трезвомыслящими.