Այսօր կառավարությունում, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախագահությամբ, տեղի է ունեցել Հայաստանում գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման հիմնադրամի (FREDA) հոգաբարձուների խորհրդի հերթական նիստը:
Անցնելով օրակարգային հարցերի քննարկմանը` հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Խանիկյանը զեկուցել է FREDA-ի 2011 թ. տարեկան հաշվետվության, բյուջեի կատարողականի և տարեկան աշխատանքային ծրագրով նախատեսված միջոցառումների իրականացման մասին: Նա անդրադարձել է ընթացիկ տարում իրականացված, ինչպես նաև վերջնական փուլում գտնվող և 2012 թ. ծրագրերին:
Նշելով, որ 2011 թ. հիմնադրամի ներդրումային պորտֆելի ընդհանուր ծավալը կազմել է 1.6 մլրդ ՀՀ դրամ, Տիգրան Խանիկյանը մանրամասներ է ներկայացրել կաթնամթերքի արտադրության, մրգերի և բանջարեղենի պահածոյացման, գինու արտադրության, թռչնաբուծության, ձկնաբուծության և վերամշակման ոլորտներում իրականացված ներդրումային ծրագրերի վերաբերյալ: Նա նաև տեղեկացրել է, որ մշակվել է ներդրումային ուղեցույց ագրոբիզնեսում գործող ընկերությունների համար, և ներկայումս հիմնադրամը քննարկում է նոր ներդրումային նախագծերի ֆինանսավորման հեռանկարները:
Հաշվետվության վերաբերյալ մտքերի փոխանակությունից հետո խորհուրդը հաստատել է այն: Վարչապետ Սարգսյանը հանձնարարել է հիմնադրամի տնօրենին բանակցություններ վարել պոտենցիալ ներդրողների հետ լրացուցիչ ֆինանսավորման աղբյուրներ հայթայթելու և գործունեության ծավալներն ընդլայնելու նպատակով:
Այնուհետև քննարկվել և հավանության են արժանացել նաև FREDA-ի 2012 թ. ամփոփ բյուջեի նախագիծը, պահպանման ծախսերի նախահաշիվը, հաստիքացուցակը և 2012 թ. տարեկան աշխատանքային ծրագիրը:
Մեկ այլ հարցով արծարծվել է Հայաստանում գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման հիմնադրամի 2011 թ. ֆինանսատնտեսական գործունեության անկախ աուդիտ իրականացնող կազմակերպության թեկնածության հարցը: Նիստում որոշվել է մեկ տարով վերահաստատել FREDA-ի Ներդրումային կոմիտեի անդամների լիազորությունները:

20 Декабрь 2011 - 11:15 AMT
Фонд экономического развития сельских регионов Армении в уходящем году инвестировал 1,6 млрд. драмов
В правительстве Армении 20 декабря прошло заседание Совета попечителей Фонда экономического развития сельских регионов РА (FREDA) во главе с премьер-министром Тиграном Саркисяном.
Директор Фонда Тигран Ханикян, сообщив, что инвестиционный портфель FREDA в 2011 году составил 1,6 млрд. драмов, представил годовой отчет за 2011 год, а также процесс исполняемости бюджета и годовой программы мероприятий. Помимо этого были представлены программы, реализованные в текущем году, а также запланированные на 2012 год. В частности, Тигран Ханикян детально представил инвестиционные программы, осуществленные по линии производства молочных продуктов, консервирования овощей и фруктов, виноделия, разведения птицы, рыбоводства и переработки продуктов питания.
В связи с этим он добавил, что в настоящее время фонд обсуждает перспективы финансирования новых инвестиционных проектов.
Совет утвердил отчет о проделанной работе. В ходе заседания были обсуждены и одобрены бюджет FREDA на 2012 год.
Премьер-министр поручил директору Фонда провести переговоры с потенциальными инвесторами с целью поиска дополнительных источников финансирования и расширения деятельности.