ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) նախագահ Արտակ Շաբոյանը հանրությանն է ներկայացրել այն բաղադրատոմսերը, որոնցով «Աշտարակ կաթը» արտադրում է իր ապրանքատեսակները:
Ինչպես ասել է կառույցի ղեկավարը, այդ բաղադրատոմսերը ստորագրված են ընկերության տնօրենի կողմից և պարունակում են նաև կոկոսի յուղ: Այդ առչությամբ Շաբոյանը նշել է, որ հանձնաժողովը ֆինանսական տուգանքներից բացի իր որոշումներով ազդում է ընկերության հեղինակության վրա: «Որոշում կայացնելուց առաջ մենք լրջորեն կշռադատում ենք բոլոր ապացույցները»,-ասել է տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահը:
«Աշտարակ կաթը» հերքում է այն տեղեկատվությունը, որ իր արտադրանքում ընկերությունը կոկոսի յուղ է օգտագործում:
Հանձնաժողովը որոշել է 50 մլն դրամով տուգանել «Աշտարակ կաթ» ընկերությանը, 20 մլն դրամով «Դուստր Մարիաննա» ընկերությանը և 5 մլն դրամով «Անի» ընկերությանը՝ կաթնամթերքի արտադրության մեջ բուսական, մասնավորապես, կոկոսի յուղ օգտագործելու համար: Տուգանքը առավելագույն չափի է և կազմում է ընկերության նախորդ տարվա եկամուտի 1 տոկոսը: Նշված ընկերությունները նաև օգտագործել են կաթի փոշի կաթի, կաթնաշոռի, թթվասերի ու մածունի արտադրության համար՝ չնշելով դա մակնշման մեջ:

21 Декабрь 2011 - 10:21 AMT
Председатель государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян представил общественности рецепты, по которым компания “Аштарак кат” производила свою продукцию. Как сообщил глава структуры, эти рецепты подписаны самим директором молочной компании и в них содержится кокосовое масло. В связи с этим Шабоян отметил, что Комиссия помимо финансовых штрафов влияет своими решениями и на имидж компании. “Перед тем как вынести решение, мы очень серьезно взвешиваем все доказательства”, – подчеркнул он.
«Аштарак кат» опровергает информацию о том, что в своем производстве компания использует кокосовое масло.
Антимонопольный орган Армении вынес решение оштрафовать компанию «Аштарак Кат» на 50 млн драмов, компанию «Дустр Марианна» – на 20 млн драмов и «Ани» – на 5 млн драмов за использование растительных масел, преимущественно, кокосового, при производстве молочной продукции. Это, согласно законодательству по защите экономической конкуренции, является наивысшим размером штрафа, составляющим 1% от выручки этих компаний за прошлый год. Компании использовали растительные масла вместо масел животного происхождения при изготовлении сметаны, творога, мацони, что обходилось им примерно в 2,5 раза дешевле. Более того, эти компании также использовали сухой молочный порошок для производства молока, творога, сметаны и мацони, о чем не было заявлено на упаковке.