«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն լիովին կատարել է հավատարմագրային պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները: Այդ մասին դեկտեմբերի 21-ին Երևանում հայտնել է Հայաստանի տրանսպորտի ու կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը: «ՀԿԵ-ն 13,4 մլրդ դրամ ներդրումներ է կատարել, մասնավորապես, արագությունը բարձրացնելու, անվտանգության ապահովման համար»,-ասել է նա:
Նախարարը հիշեցրել է, որ 2011թ. ՀԿԵ-ն ստեղծել է Տրանսպորտային ծառայությունների կենտրոն, որտեղ ցանկացած բեռնափոխադրող կարող է տեղեկություն ստանալ «մեկ պատուհանի» սկզբունքով, ներմուծվել է տոմսերի վաճառքի ավտոմատացված «Օրիոն» համակարգը: Մանուկ Վարդանյանը հույս է հայտնել, որ 2012թ. հնարավոր կլինի տոմսերը առցանց ձեռք բերել:
Ինչ վերաբերում է սակագներին, ապա, ինչպես նշել է նախարարը, տարվա ընթացքում հաջողվեց դրանք պահել նույն մակարդակում, բացառությամբ երկաթուղային կայարանի ծառայությունների, որտեղ բեռնափոխադրումների գները բարձրացել են 9 տոկոսով, կախված տարածությունից: Գնային քաղաքականության թափանցիկության բարձրացման համար հաջողվեց ապահովել սակագների եռամսյա տեղադրում նախարարության պաշտոնական կայքում, հաշվի առնելով հաշվարկային արժույթի՝ շվեյցարական ֆրանկի և ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքի տատանումները: «Ընդհանուր առմամբ, ամփոփելով աշխատանքը երկաթուղու հետ, ես կգնահատեի այն դրական՝ իրավիճակը գնալով բարելավվում է»,-հավելել է Մանուկ Վարդանյանը:

21 Декабрь 2011 - 11:48 AMT
ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» полностью выполнила взятые на себя обязательства по концессионному договору. Об этом 21 декабря на итоговой пресс-конференции в Ереване сообщил министр транспорта и связи с Армении Манук Варданян. «Со стороны железной дороги были сделаны инвестиции в размере 13,4 млрд. драмов, в частности, на повышение скоростей, обеспечения безопасности», – сообщил он.
Глава министерства напомнил, что в 2011 году на ЮКЖД был создан Центр транспортных услуг, где любой грузоперевозчик может получить информацию по принципу «одного окна», внедрена автоматизированная система продажи билетов «Орион». При этом Манук Варданян высказал надежду, что в 2012 году билеты станет возможно приобретать в онлайн режиме.
Что же касается тарифов, то, как отметил министр, в течение всего года удалось их сдержать на прежнем уровне, за исключением услуг железнодорожной станции, где цены на перемещение грузов были повышены на 9% в зависимости от расстояния. Помимо этого, для повышения прозрачности ценовой политики удалось обеспечить поквартальное размещение тарифов на официальном сайте Министерства с учетом изменений расчетного курса – швейцарского франка и доллара США. «В целом, подводя итоги нашей работы с железной дорогой, я оценил бы их положительно: ситуация из года в год улучшается», – добавил Манук Варданян.