Լեհաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության 2011 թ-ի լեհական համագործակցության զարգացման ծրագրով ֆինանսավորվող «Երիտասարդ գյուղատնտեսների ցանցը` որպես գյուղաբնակ երիտասարդների կյանքը բարելավելու հնարավորություն» ծրագրի շրջանակներում «Զարգացման սկզբունքներ» ՀԿ-ն կազմակերպեց մանկապատանեկան բիզնես ֆորում` «Զարգացման սկզբունքներ» ՀԿ-ի ԱՅՈ մանկապատանեկան ակումբների երիտասարդ սաների մասնակցությամբ: Մանկապատանեկան բիզնես ֆորումը տեղի ունեցավ 2011թ. դեկտեմբերի 20-ին: Հայաստանի 20 գյուղաբնակ համայնքների մանկապատանեկան ակումբների պատանի սաները ներկայացրեցին իրենց բիզնես ծրագրերը` բիզնես սկսելու համար փոքր դրամաշնորհ ստանալու նպատակով և մրցեցին «Մանկապատանեկան բիզնես պարգև – 2011» մրցանակի համար: Միջոցառմանը մասնակցեցին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ԳԾԻԳ-ի տնօրեն պրն. Գագիկ Խաչատրյանը, Հայաստանում` Լեհաստանի դեսպանատան ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև տնտեսագետներ և գործարարներ, հայտնում է Լեհաստանի դեսպանատան մամլո ծառայությունը:
«Երիտասարդ գյուղատնտեսների ցանցը` որպես գյուղաբնակ երիտասարդների կյանքը բարելավելու հնարավորություն» ծրագիրը կրթական ծրագիր է, որը ֆինանսավորվում է Լեհաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության 2011 թ-ի լեհական համագործակցության զարգացման ծրագրի կողմից:
Ծրագիրն իրականացվում է համատեղ` Հեյֆեր Ինթերնեյշնլ Լեհաստանի և «Զարգացման սկզբունքներ» ՀԿ-ի կողմից Հայաստանի 22 գյուղական համայնքներում, որտեղ Զարգացման սկզբունքներ» ՀԿ-ի կողմից ստեղծվել և հաջողությամբ գործում են համայնքային մանկապատանեկան ակումբներ:
Ծրագիրը Հայաստանի գյուղաբնակ պատանիներին տրամադրում է մրգատու ծառեր և տնկիներ, ինչպես նաև արտադասարանային ուսուցում` բնապահպանություն, առաջնորդություն և կառավարում, բիզնես կրթություն ոլորտներում` հզորացնելու Հայաստանի գյուղական համայնքների երիտասարդներին: Ծրագրում ընդգրկված են 10-16 տարեկան ավելի քան 700 տղաներ և աղջիկներ` Հայաստանի տարբեր համայնքներից:
«Զարգացման սկզբունքներ» ՀԿ-ն ստեղծվել է 2003թ. Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների առաջնորների և առաջատար մասնագետների կողմից:
Կազմակերպության առաքելությունն է` հասնել կայուն մարդկային զարգացման Հայաստանում և տարածաշրջանում` որակյալ ծառայություններ մատուցելով և կարիքավոր մարդկանց օգնություն ցուցաբերելով:
2004թ. ի վեր կազմակերպությունն իրականացրել է ավելի քան 10 ծրագիր, հիմնականում ` մանկապատանեկան առաջնորդության զարգացման, արտադասարանային կրթության և համայնքային զարգացման ուղղություններով: Ներկայումս «Զարգացման սկզբունքներ» ՀԿ-ն իրականացնում է 5 ընթացիկ ծրագիր:

In the framework of “Young Agriculturist Network as a chance for bettering lives of young rural dwellers in Armenia” project, financed by Polish Aid Development Co-operation Project of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, “Development Principles” NGO held Youth Business Fair with participation of young members from YES rural youth clubs run by Development Principles NGO with the support of Heifer International.
The Youth Business Fair was held on December 20 at Ani Plaza Hotel in Yerevan. The youth members from 20 rural communities presented their business proposals to get seed money to set up their own businesses. The youngsters also competed for Youth Business Awards YBA-2011.
Minister of Agriculture Sergo Karapetyan, Ministry of Agriculture PIU Director Gagik Khachatryan, representatives from the Embassy of Poland in Armenia, Armenian economists and businessmen attended the event.
“Young Agriculturist Network as a chance for bettering lives of young rural dwellers in Armenia” is an educational program co-financed by the Polish development cooperation program 2011 of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland. The project is implemented jointly by Heifer International Poland and Development Principles NGO in 22 rural communities of Armenia where Development Principles NGO has established and has been successfully running rural youth clubs. The program includes provision of fruit trees and seedlings, as well as extracurricular classes on Leadership and management, Ecology and Business development to empower young people from rural communities of Armenia. The project has empowered over 700 rural girls and boys aged 10 to 16 from 22 different communities in Armenia.