Հայաստանի դեղագործական ոլորտում վերջին տարիներին գրանցվել է արտադրության ծավալների աճ, դեկտեմբերի 23-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Լիկվոր» ընկերության տնօրեն Սերգեյ Մաթևոսյանը: Ընդ որում, նրա խոսքով, 2010թ արտահանման ծավալները աճել են 20 տոկոսով` մինչև 8 մլն դոլար: Հայկական դեղերի իրացման շուկան ներառում է ԱՊՀ երկրները, սակայն հնարավոր է` ներգրավվեն նաև երրորդ երկրներ:
Այս առնչությամբ դեղագործոկան ընկերության տնօրենն ասել է, որ արտահանման վրա հիմնված արտադրական քաղաքականության զարգացման համար կառավարության կողմից մշակված ռազմավարության շրջանակներում, ծրագրվում է մինչև 2015թ արտահանման ծավալները մեծացնել 3-5 անգամ: «Այս ծրագիրը բավականին հավակնոտ է, կառավարությունը պատրաստ է աջակցել մասնավոր հատվածին, որի առաջ խնդիր է դրված զգալիորեն մեծացնել արտադրության ծավալները»,-նշել է նա: Սերգեյ Մաթևոսյանը հավելել է, որ արդեն բազմաթիվ տեղական ընկերություններ ներդրումներ են արել և ավելացրել են իրենց հնարավորությունները: Այնուամենայնիվ, մասնավոր հատվածի առաջ դրված խնդրի լուծման համար, տեղական արտադրողները «մեծ գումարի» կարիք ունեն, կարիք կա հետազոտական աշխատանքների կազմակերպման և սեփական բրենդը համաշխարհային շուկայում ներկայացնելու համար: Ինչպես նաև անհրաժեշտ է ամրացնել արդեն գրավված դիրքերը և փնտրել իրացման նոր շուկաներ:
Սակայն, ինչպես նշել է ընկերության տնօրենը, չլուծված է մնում տեղական շուկայում փոքր մասնաբաժնի հարցը: «Առաջիկա երեք տարիներին մենք մտադիր ենք հայկական շուկայում ավելացնել տեղական արտադրության դեղերի մասնաբաժինը մինչև 20%»,-հայտարարել է նա:

В фармацевтической сфере Армении в последние годы фиксируется рост темпов производства, сообщил 23 декабря на пресс-конференции в Ереване директор компании «Ликвор» Сергей Матевосян. При этом по его словам, в 2010 году объемы экспорта увеличились на 20% – до 8 млн. долларов. Среди рынков сбыта армянских лекарств – страны СНГ, однако уже на подходе и третьи страны.
В связи с этим глава фармацевтической компании добавил, что в рамках разработанной правительством стратегии развития индустриальной политики, ориентированной на экспорт, планируется до 2015 года увеличить объемы экспорта в 3-5 раз. “Эта программа достаточно амбициозна, правительство готово содействовать частному сектору, перед которым поставлена задача: значительно увеличить объемы производства”, – отметил он. Сергей Матевосян добавил, что уже многие ведущие местные компании сделали инвестиции и увеличили свои производственные возможности. Тем не менее, для решения поставленной перед частным сектором задачи, местные производители нуждаются в “длинных деньгах”, есть необходимость организации исследовательских работ и представления своего бренда на международном рынке, а также необходимо укрепить уже занятые позиции и искать новые рынки сбыта.
Однако, как отметил глава компании, остается нерешенной проблема малой доли на местном рынке. “В ближайшие три года мы намерены увеличить долю местных лекарств на армянском рынке до 20%”, – заявил он.