Հայասատանում շարունակվում է մրգի և բանջարեղենի արտահանումը: Ինչպես հաղորդել է Հայսաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը դեկտեմբերի 23-ին Երևանում կայացած ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում, համրապետությունից ամեն օր արտահանվում է 4-5 հազար տոննա միրգ և բանջարեղեն, մեծամասամբ Ռուսաստան: «Այժմ խաղող է արտահանվում: Օրական արտահանվում է մոտավորապես 120-140 տոննա խաղող, իսկ 2012թ հունվարից արտահանվելու է կարտոֆիլ և կաղամբ»,-հավելել է նա:
Այս առնչությամբ նախարարը հիշեցրել է, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանում այս տարի բացվել է սառնարանային համալիրի, որի միջոցով հաշվետու շրջանում արտահանվել է մոտավորապես 200 տոննա գյուղմթերք, ծրագրվում է, որ հաջորդ տարի այդ ծավալները կավելանան:

В Армении продолжается процесс экспорта овощей и фруктов. Как сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян 23 декабря на итоговой пресс-конференции в Ереване, из республики ежедневно экспортируется порядка 4-5 тыс. тонн овощей и фруктов, в основном в Россию. «Сейчас идет экспорт винограда. В день экспортируется порядка 120-140 тонн винограда, а с января 2012 года будет экспортироваться картофель и капуста», – добавил он.
В связи с этим глава министерства напомнил, что при аэропорте «Звартноц» в этом году было открыто холодильное хозяйство, посредством которого за отчетный период было экспортировано порядка 200 тонн сельхозпродукции, планируется, что в следующем году эти объемы будут увеличены.