Երևանի փայլաթիթեղագլանման ԱՐՄԵՆԱԼ գործարանը (մտնում է աշխարհում ալյումինի և կավահողի խոշորագույն արտադրող ՌՈՒՍԱԼ Միացյալ ընկերության կազմի մեջ) առաջին անգամ գերազանցեց արտադրության նախագծային մակարդակը, որ կազմում է տարեկան 25 հազար տոննա փայլաթիթեղ: 2010 թ. ձեռնարկությունն արտադրել է 24,64 հազար տոննա փայլաթիթեղ: 2000 թ. ձեռնարկության ստեղծման պահից ցայժմ արտադրվել և իրացվել է ավելի քան 130 հազար տոննա արտադրանք, որից գրեթե 100 հազար տոննան` հիմնական սարքավորումների համալիր արդիականացումից հետո` 2004-2006 թթ.: ՌՈՒՍԱԼի կազմի մեջ ԱՐՄԵՆԱԼի մտնելու պահից սկսյալ ռուսական ընկերությունը գործարանում ներդրել է շուրջ 120 մլն դոլար, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ:
2011 թ. գործարանը հաջողությամբ հավաստագրվեց ISO 9001:2008 որակի կառավարման միջազգային չափորոշիչի համապատասխանության համար, հասավ ծախքերի նշանակալի կրճատման և հիմնական տեխնիկա-տնտեսական ցուցանիշների բարելավման:
ՌՈՒՍԱԼը մտադիր է շարունակել ներդրումները գործարանում: Ընկերությունը ծրագրում է 2012-2014 թթ. ԱՐՄԵՆԱԼի արդիականացման համար ներդնել մոտ 6 մլն ԱՄՆ դոլար, ինչը թույլ կտա ձեռնարկության տարեկան արտադրության ծավալը հասցնել մինչև 33,6 հազար տոննայի: Այս ծրագրի իրագործումը կնվազեցնի ծախսերը արտադրանքի մեկ միավորի հաշվարկով առնվազն 20% և կբարձրացնի նրա մրցունակությունը:
«ԱՐՄԵՆԱԼը անցում է կատարել տեխնոլոգիական նոր մակարդակի, – գործարանի արդյունքները մեկնաբանեց «ՌՈՒՍԱԼ ԱՐՄԵՆԱԼ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վյաչեսլավ Սինելնիկովը: – Դա հաստատեց նաև աուդիտը, որն անցկացվեց ԱՄՆ-ի առաջատար պատվիրատուների ներկայացուցիչների կողմից»:

26 Декабрь 2011 - 08:18 AMT
Ереванский фольгопрокатный завод АРМЕНАЛ, входящий в состав крупнейшего в мире производителя алюминия и глинозема ОК РУСАЛ, впервые достиг проектного уровня производства – 25 тысяч тонн алюминиевой фольги в год. Как отмечается в сообщении пресс-службы завода, АРМЕНАЛ намерен до конца года превысить уровень на 200-300 тонн. В 2010 году предприятие произвело 24, 64 тыс. тонн фольги.
«АРМЕНАЛ практически перешел на новый технологический уровень. Это подтвердил и аудит, проведенный представителями ведущих заказчиков из США», – сказал генеральный директор ЗАО «РУСАЛ АРМЕНАЛ» Вячеслав Синельников.
Всего же со времени создания завода в 2000 году произведено и реализовано более 130 тысяч тонн продукции, из них почти 100 тысяч тонн – после завершения комплексной модернизации основного оборудования в 2004-2006 гг.
С момента вхождения АРМЕНАЛа в состав РУСАЛа российская компания инвестировала в предприятие около $120 млн. РУСАЛ намерен продолжить инвестировать в развитие завода. В планах компании вложить в модернизацию АРМЕНАЛа в 2012-2014 гг. около 6 млн долларов США, что позволит увеличить годовой объем производства на предприятии до 33,6 тысячи тонн.