Հայաստանի գյուղնախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետծառայությունը որոշել է պարզել խոշոր սուպերմարկետներում ակցիաների հետ կապված որոշ հարցեր: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է պետծառայության պետի մամլո քարտուղար Բաբկեն Պիպոյանը: Ըստ նրա, կառույցը փորձում է պարզել, թե պայմանավորված են արդյոք ակցիաները, հատկապես նախատոնական, այն հանգամանքով, որ տնտեսվարող սուբյեկտները ցանկանում ենմ արագ իրացնել ժամկետանց ապրանքը: Փառք Աստծո, այստեղ ոչ մի սարսափելի բան չի հայտնաբերվել ի տարբերություն մսի շուկայի»,-ասել է նա:
Բաբկեն Պիպոյանը պարզաբանել է, որ օրենքը չի արգելում վաճառել մի ապրանք, որի ժամկետը սպառվում է երկու օրից: Ավելին, տնտեսվարող սուբեյկտները միտումնավոր են զեղչեր սահմանում նախատոնական օրերին, օրինակ, դեկտեմբերին, երբ գնումների ծավալն աճում է 2-3 անգամ, որպեսզի հետո հունվարին կորուստներ չկրեն ցածր սպառողական ակտիվության պատճառով:

Госслужба безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении пытается разобраться с акциями, проводимыми в крупных супермаркетах республики. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал пресс-секретарь начальника Госслужбы Бабкен Пипоян. По его словам, структура пытается разобраться в том, не обусловлены ли акции, особенно предновогодние, тем, что хозсубъекты хотят быстро реализовать просроченный товар. «Слава Богу, здесь не было обнаружено ничего страшного в отличие от рынка мяса», – отметил он.
В связи с этим Бабкен Пипоян пояснил, что закон не запрещает продавать продукцию, срок годности которой истекает через два дня. Более того, как отметил начальник Госслужбы, хозсубъекты преднамеренно идут на скидки в предпраздничный период, например, в декабре, когда потребители делают покупок в 2-3 раза больше, чтобы затем в январе не нести потери из-за небольшой потребительской активности.