2011թ. Հայաստանում ընդունված «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենքի շրջանակում աշխատանք է կատարվել դրանց գործունեության կարգի նախապատրաստման ուղղությամբ: Ինչպես ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, արդեն պաշտոնական հայտ է ստացվել Sitronics ընկերությունից՝ «Մարս» գործարանի տարածքում 2012թ. ազատ տնտեսական գոտի կազմակերպելու վերաբերյալ:
Բացի այդ, ըստ նախարարի, Հայաստանի տարածքում ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման հարցում շահագրգռված է Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ասոցիացիան: «Կարծում եմ, որ 2012թ. Հայաստանում կլինի ազատ տնտեսական գոտիների կազմակերպմանն ուղղված ակտիվ գործողությունների տարի»,-ասել է Դավթյանը:
Նախարարը նշել է, որ ազատ տնտեսական գոտի կգործի նաև «Զվարթնոց» օդանավակայանին կից, որի շուրջ բանակցություններ են ընթանում հավատարմագրային կառավարչի հետ:

В рамках принятого в Армении в 2011 году закона «О свободных экономических зонах» была проделана работа по подготовке порядка их деятельности. Как сообщил на итоговой пресс-конференции 27 декабря в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян, уже получена официальная заявка со стороны компании Sitronics на разрешение организации свободной экономической зоны на территории завода «Марс» в начале 2012 года.
Помимо этого, по словам министра, в организации свободной экономической зоны на территории Армении заинтересована Всемирная ассоциация армянских ювелиров (AJA). «Думаю, что 2012 год будет годом активных шагов по организации в Армении свободных экономических зон», – подчеркнул Тигран Давтян.
В связи с этим глава министерства добавил, что свободная экономическая зона будет действовать и при аэропорте «Звартноц», о чем идут переговоры с его концессионером