2012թ. առաջին կեսին Հայաստանը բանակցություններ կսկսի ԵՄ հետ ազատ առևտրի պայմանագրին միանալու շուրջ, դեկտեմբերի 27-ի ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Դա թույլ կտա մեր գործարարներին ազատ մուտք ունենալ ԵՄ շուկաներ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ 2011թ. կարևոր էր միջազգային համագործակցության ընդլայնման ու խորացման տեսակետից:
Անդրադառնալով միջազգային համագործակցությանը՝ նախարարը հայտնեց, որ արդեն 20 կետերով Հայաստանը ստացել է ԵՄ համաձայնությունը Ասոցիատիվ համաձայնագրի շրջանակներում, ավելին, ակտիվորեն նախապատրաստական աշխատանքներ են ընթանում ԵՄ հետ ազատ առևտրի պայմանագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկի մասին:

In the early 2012, Armenia will launch comprehensive free trade agreement negotiations with the EU, the Economy Minister stated.As Tigran Davtyan told Dec 27 news conference in Yerevan, the agreement will provide Armenian entrepreneurs with free entrance to EU markets.
At news conference, the minister characterized the year 2011 as important in terms of expansion of international cooperation.
“In 2011, Armenia and EU agreed on 20 provisions of the Association Agreement, with active preparations for the launch of free trade agreement talks in progress,” the Minister concluded.