2012թ. առաջին կեսին Հայաստանը բանակցություններ կսկսի ԵՄ հետ ազատ առևտրի պայմանագրին միանալու շուրջ, դեկտեմբերի 27-ի ամփոփիչ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Դա թույլ կտա մեր գործարարներին ազատ մուտք ունենալ ԵՄ շուկաներ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ 2011թ. կարևոր էր միջազգային համագործակցության ընդլայնման ու խորացման տեսակետից:
Անդրադառնալով միջազգային համագործակցությանը՝ նախարարը հայտնեց, որ արդեն 20 կետերով Հայաստանը ստացել է ԵՄ համաձայնությունը Ասոցիատիվ համաձայնագրի շրջանակներում, ավելին, ակտիվորեն նախապատրաստական աշխատանքներ են ընթանում ԵՄ հետ ազատ առևտրի պայմանագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկի մասին:

27 Декабрь 2011 - 09:59 AMT
В первой половине 2012 года Армения начнет переговоры с ЕС о присоединении к договору о свободной торговле
В первой половине 2012 года Армения начнет переговоры с ЕС о присоединении к всеобъемлющему договору о свободной торговле, заявил на итоговой пресс-конференции 27 декабря в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян. «Присоединение к договору позволит нашим бизнесменам иметь свободный вход на рынки ЕС», – подчеркнул он, добавив, что 2011 год был важным годом с точки зрения расширения и углубления международного сотрудничества.
Касаясь международного сотрудничества, глава министерства сообщил, что уже по 20 пунктам Армения получила согласие ЕС в рамках Ассоциативного соглашения, более того, активно идут подготовительные работы о старте переговоров с ЕС по договору о свободной торговле.