Ճգնաժամի ժամանակ զգալի անկում ապրած Հայաստանի ալմաստի վերամշակման ճյուղը վերականգնվում է, դեկտեմբերի 27-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Նրա խոսքով, եթե տարվա սկզբին «Ալռոսա» ռուսական ընկերությունը միայն 1 հայկական ընկերության էր հումք մատակարարում, ապա այժմ դրանք արդեն տասն են:
Այս կապակցությամբ նախարարը հաղորդել է, որ «Ալռոսայի» հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում 2011 թվականին հայկական ընկերություններին 40 մլն դոլարի հումք է մատակարարվել: «Մատակարարումների դինամիկան շարունակվում է, նախնական պայմանավորվածություն կա հաջորդ տարի մատակարարումները հասցնել 50 մլն դոլարի»,- ասել է նա` հավելելով, որ երկրի կառավարությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը, որպեսզի ընկերություններին ապահովի անհրաժեշտ հումքով:

Armenia’s diamond processing sector, which has seen a dramatic slump in crisis period, is showing signs of recovery, according to Economy Minister.
As Tigran Davtyan told a news conference in Yerevan, previously, Russian Alrosa company used to supply rough diamonds to 1 Armenian company only. Now, however, the Russian supplier cooperates with 10 local companies.
As the Minister stated, in 2011, Alrosa supplied USD 40 mln worth of rough diamonds to Armenian manufacturers, with the figure planned to be increased to USD 50 mln next year.