Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Անշարժ գույքի կադաստրի պետկոմիտեի «Արաբկիր» տարածքային բաժանմունքը և ծանոթացել է կոմիտեի աշխատանքի բարեփոխման ընթացքին:
Անշարժ գույքի կադաստրի պետկոմիտեի ղեկավար Երվանդ Զախարյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ 2009թ. նախագահը կոմիտեի ղեկավարության առջև խնդիր էր դրել առավել թափանցիկ ու պարզ դարձնել գերատեսչության աշխատանքը, բարձրացնել ծառայությունների որակն ու նվազագույնի հասցնել կոռուպցիոն ռիսկերը: Նա նշել է, որ եվրոպական փորձի ուսումնասիրության արդյունքում նախապատրաստվել է բարեփոխումների փաթեթը, որը հավանության է արժանացել կառավարության ու խորհրդարանի կողմից: «Բարեփոխումների հիմքում աշխատակիցների ու քաղաքացիների միջև աշխատանքի առավելագույն պարզեցումն է»,-ասել է Երվանդ Զախարյանը:
Զախարյանը հայտնել է, որ բարեփոխման արդյունքում 2012թ. Անշարժ գույքի կադաստրի պետկոմիտեի 51 տարածքային բաժանմունքներից կմնան 11-ը՝ մեկը Երևանում (ներկայիս 9 փոխարեն) և մեկական 10-ը մարզերում, իսկ մյուս տարածքային բաժանմունքները կվերափոխվեն ծառայությունների մատուցման գրասենյակների: Կփոխվի նաև անշարժ գույքի մասին տեղեկատվության տրամադրման ու գրանցման կարգը, որն այժմ կիրականացվի Անշարժ գույքի կադաստրի պետկոմիտեի ցանկացած գրասենյակում:
Կպարզեցվի ու ունիֆիկացիայի կենթարկվի կադաստրի ծառայությունների համար վճարման կարգը, կհաստատվի վճարման միասնական ձև, կվերանա անշարժ գույքի վերաբերյալ գործարքների պարտադիր հաստատումը նոտարի կողմից: Մեկ այլ նորամուծությունը Անշարժ գույքի կադաստրի պետկոմիտեի աշխատանքում կլինի այն, որ անշարժ գույքի չափագրումը լիովին կփոխանցվի մասնավոր հատվածին:

Президент Армении Серж Саргсян посетил сегодня отремонтированное территориальное отделение Государственного комитета кадастра недвижимости “Арабкир” и ознакомился с ходом реформирования работы комитета.
Глава Госкомитета кадастра недвижимости Ерванд Захарян заявил в беседе с журналистами, что в 2009 году президент Армении поставил задачу перед руководством комитета сделать более прозрачной и упрощенной работу ведомства, повысить качество услуг и свести к минимуму коррупционные риски. Он отметил, что после ознакомления с европейским опытом был подготовлен пакет реформ, который был одобрен правительством и парламентом. “В основе реформ лежит максимальное облегчение и упрощение работы между сотрудниками ведомства и гражданами”,-подчеркнул Захарян.
Глава комитета сообщил, что в результате реформы, в 2012 году из 51 одного территориальных отделений Госкомитета кадастра недвижимости останутся 11 – один в Ереване ( вместе нынешних 9) и по одному в каждой из 10 областях, а другие территориальные отделения будет переквалифицированы в маленькие офисы обслуживания. Измениться и порядок выдачи информации и регистрации недвижимости, которая теперь не будет осуществляться лишь по месту нахождения недвижимого имущества, а в любом офисе Госкомитета кадастра недвижимости. Будет упрощен и унифицирован порядок оплаты услуг кадастра, и учрежден один вид оплаты, а также ликвидировано обязательное нотариальное удостоверение сделок с недвижимостью.
Другим нововведением в работе Госкомитет кадастра недвижимости будет то, что обмер недвижимости будет полностью передан в частные руки.