Դեկտեմբերի 28 Երևանում կայացել է ազատ տնտեսական գոտիների գործընթացի վերաբերյալ միջգերատեսչական հանձնաժողովների առաջին նիստը, որտեղ նախագահում էր Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Հայաստանում ստեղծված են բոլոր անհրաժեշտ իրավական հիմքերը ԱՏԳ ձևավորման գործընթացի իրականացման համար»,-հայտարարել է նախարարը`բացելով նիստը: Նա հիշեցրել է, որ երկրի կառավարության կողմից ընդունված և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից ստորագրված «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենքն արդեն ուժի մեջ է: Կառավարությունն էլ որոշում է կայացրել, որի համաձայն հաստատվում են ԱՏԳ ձևավորման կարգը:
2011թ. Հայաստանում ընդունված «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենքի շրջանակում աշխատանք է կատարվել դրանց գործունեության կարգի նախապատրաստման ուղղությամբ: Ինչպես ասել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, արդեն պաշտոնական հայտ է ստացվել Sitronics ընկերությունից՝ «Մարս» գործարանի տարածքում 2012թ. ազատ տնտեսական գոտի կազմակերպելու վերաբերյալ:
Այս համատեքստում Տիգրան Դավթյանը հավելել է, որ առաջիկա տարիներին Հայաստանում կհայտնվեն 2-3 ազատ տնտեսական գոտիներ տարբեր ոլորտներում: Նախարարը նշել է, որ ագրարարային ուղղության ազատ տնտեսական գոտի կգործի «Զվարթնոց» օդանավակայանին կից, որի շուրջ բանակցություններ են ընթանում հավատարմագրային կառավարչի հետ: Արդյունաբերական-նորարարական ուղղությունը կզարգանա «Մարս» գործարանի տարածքում: Բացի այդ, ըստ նախարարի, Հայաստանի տարածքում ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման հարցում շահագրգռված է Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ասոցիացիան: «Կարծում եմ, որ 2012թ. Հայաստանում կլինի ազատ տնտեսական գոտիների կազմակերպմանն ուղղված ակտիվ գործողությունների տարի»,-ասել է Դավթյանը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 21 ստորագրել է «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» օրենք, որը ստեղծում է նոր իրավական ռեժիմ տնտեսական գործունեության իրականացման համար և ուղղված է բարենպաստ տնտեսական մթնոլորտի, արտահանման ուղղվածություն ունեցող ընկերությունների համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը և արտահանման խնդրի լուծմանը:

28 Декабрь 2011 - 09:13 AMT
28 декабря в Ереване прошло первое заседание межведомственной комиссии по процессу формированию свободных экономических зон под председательством министра экономики Армении Тиграна Давтяна. «В Армении создано все необходимые правовые основы для реализации процесса формирования СЭЗ», – заявил министр, открывая заседание. Он напомнил, что принятый парламентом страны и подписанный президентом Армении Сержем Саргсяном закон «О свободных экономических зонах» уже вступил в силу, правительство же приняло решение, согласно которому устанавливаются порядки формирования этих СЭЗ.
Как сообщил председатель комиссии, со стороны компании Sitronics уже получена официальная заявка на разрешение организации свободной экономической зоны на территории завода «Марс» в начале 2012 года. «Заявка была подробно изучена со стороны наших специалистов, представленные в ней положения полностью соответствует требованиям закона, мы начнем обсуждения вокруг этого проекта, по итогам которого заявка будет представлена в правительство», – сказал он.
В этом контексте Тигран Давтян добавил, что в ближайшие годы в Армении появится 2-3 свободные экономические зоны по разным сферам: по агро направлению – при аэропорте «Звартноц», промышленно-инновационная – на территории завода «Марс», а также большой интерес есть со стороны ювелиров, с которыми уже ведутся переговоры. «Целью создания СЭЗ является привлечение иностранных или новых инвестиций с целью увеличения объемов экспорта, внедрения новейших технологий и с участием ведущих мировых компаний», – подчеркнул он.