ԱՄՆ-ի, Հնդկաստանի Իրանի և Անգլիայի առաջատար ընկերությունները մտադիր են ներդրումներ անել` Հայաստանում «Մարս» գործարանի տարածքի ԱՏԳ-ում աշխատելու համար: Այդ մասին դեկտեմբերի 28-ին լրագրողների հետ կայացած զրույցում հայտնել է «Սինտրոնիկս Արմենիա» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արմեն Խաչատրյանը: «Նախնական պայմանավորվածություն կա 7-8 արտասահմանյան ընկերությունների հետ, սակայն վերջնական պատասխանը կլինի միայն այն բանից հետո, երբ կստանանք ԱՏԳ կառավարչի կարգավիճակ»,-ասել է գլխավոր տնօրենը: Ըստ նրա, ընկերությունը Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարություն հայտ է ներկայացրել «Մարս» գործարանի տարածքի ԱՏԳ կառավարումը ստանձնելու համար: Դրա պատասխանը կառավարությունը կտա վերանայումից 1 ամիս անց: Ինչպես հաղորդել է գլխավոր տնօրենը, ընկերության ծրագրերի մեջ է մտնում մինչև 2020թ 100 000 քկմ տարածքում երկու ուղղություններով ԱՏԳ-ի ստեղծումը`բարձր տեխնոլոգիաներ և նոր տեխնոլոգիաների արտադրություն, որի համար կներդրվի մոտ 10 մլն դոլար: «Մեր հաշվարկներով առաջիկա 2 տարում կստեղծվեն 1500 նոր աշխատատեղեր, իսկ մինչև նախագծի ավարտը` 5000 աշխատատեղեր»,-ասել է նա:
Արմեն Խաչատրյանը նաև նշել է, որ ընկերության կողմից արդեն իրականացվել են համապատասխան ներդրումներ այդ տարածքում համապատասխան ենթակառուցվածքի ստեղծման համար, ինչը նախատեսում է տարածքի էլեկտրաֆիկացում, Ինտերնետի ապահովում, ամբարձիչ համակարգի ստեղծում և այլն: Այս առնչությամբ նա նշել է, որ այս արտասահմանյան ընկերություններին հարմար է այն օրենսդրությունը, որը ղեկավարում է Հայաստանի տարածքում ԱՏԳ աշխատանքների կարգավորումը` հավելելով, որ համանման ԱՏԳ տարածաշրջանում չկա: «Վրաստանում կա ԱՏԳ, սակայն այնտեղ վաճառվում է միայն հող առանց համապատասխան ենթակառույցների, իսկ մենք ստեղծում ենք բոլոր անհրաժեշտ պայմանները»,- մանրամասնել է նա:

Leading international companies from the U.S., India, Iran and England intend to invest in free economic zones (FEZ) formation operations in Armenia’s Mars plant, Sitronics Armenia CEO said.
“Though preliminary agreement has been reached with 7- 8 foreign companies, final response will be provided after getting FEZ control status,” Armen Khachatryan said.
According to Mr. Khachatryan, the company submitted an application to Ministry of Economy to be granted FEZ control status in Mars plant.
As the director noted, the company plan before 2020 envisages establishment of FEZ covering 100,000 square meters with about $10 mln. to be allocated for high tech and production of new technologies.
“1500 and 5000 job opportunities will be provided in coming 2 years and prior to completion of the project respectively,” he said.
Armen Khachatryan further noted that the company has already taken steps to found relevant infrastructure on the sight, including electricity supply and Internet access.
According to Sitronics CEO, international companies may benefit from the legislation regulating FEZ operation in Armenia.