Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը շրջանառության մեջ է մտցրել «Նուռ» ոսկե հուշադրամը: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի մամլո ծառայությունը, թողարկվել են 5 հազար ոսկե հուշադրամներ, որոնցից յուրաքանչյուրի անվանական արժեքը 500 դրամ է
Հուշադրամի դիմերեսին պատկերված են ՀՀ զինանշանը, հուշադրամի թողարկման տարեթիվը` 2011 և անվանական արժեքը` 500 դրամ: Եզրաշուրթի մոտ վերևում և ներքևում կիսաշրջագծով հայերեն և անգլերեն լեզուներով մակագրված են «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» և «REPUBLIC OF ARMENIA»:
Հուշադրամի դարձերեսի կենտրոնում պատկերված է նուռն իր հատիկներով, որից վերև կիսաշրջագծով հայերեն և անգլերեն լեզուներով «ՆՈՒՌ» և «PUNICA GRANATUM» գրառումներն են: Եզրագծով տեղադրված են զարդանախշեր: Հուշադրամը շրջանագծով երկու կողմից ունի ուռուցիկ եզրաշուրթ:
Ուրվագծերի հեղինակն է Էդուարդ Կուրղինյանը: Հուշադրամը հատվել է Լեհաստանի դրամահատարանում: Հուշադրամի բնութագիրը. Անվանական արժեքը 500 դրամ, մետաղը և հարգը ոսկի, 999,90 , զանգվածը 1,24 գ, տրամագիծը 13,92 մմ, դրամաշուրթը ատամնավոր, որակը պրուֆ, տպաքանակը մինչև 5000 հատ:

Центральный банк Армении ввел в оборот памятную золотую монету «Гранат». Как сообщает пресс-служба Центробанка Армении, выпущено 5 тыс. золотых памятных монет номинальной стоимостью по 500 драмов каждая. На аверсе монеты отображены герб Республики Армения, год выпуска памятной монеты “2011” и номинальная стоимость “500 драмов”.
Сверху у контура полукругом на армянском языке, а снизу – на английском отчеканено «РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ» и «REPUBLIC OF ARMENIA», соответственно.
На реверсе монеты в центре изображен гранат с зернышками, сверху чего полукругом на армянском и английском языках отчеканено “Гранат” и “PUNICA GRANATUM”. По контуру изображены украшения. Монета с двух сторон имеет выпуклые ободки по краю.
Монета изготовлена из золота 999,9-ой пробы, диаметром в 13,92 мм, весом в 1,24 грамма, качество – пруф. Контуры монеты оформил Эдуард Кургинян. Монета отчеканена Монетным двором Польши.