Բիբլոս Բանկ Արմենիան 2011 թվականին հաջողությամբ ավարտին է հասցրել ֆինանսական միջազգային գործարքներ և նախատեսում է նորերը` միտված Հայաստանում փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը: Մասնավոր բիզնեսներին տրամադրվող ֆինանսավորման մատչելիությունը խթանելու համար Բիբլոս Բանկ Արմենիան համագործակցում է նաև Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) հետ: ՎԶԵԲ-ի կողմից 2011 թվականին Բիբլոս Բանկ Արմենիային տրամադրված 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկային պայմանագրի շրջանակում ֆինանսավորումը ամբողջապես ստացվել և արդեն տեղաբաշխվել է ՀՀ տնտեսվարող սուբյեկտների միջև` հիմնականում արտադրության, սպասարկման և սննդի վերամշակման ոլորտներին:
Բացի այդ, վերջերս Բիբլոս Բանկ Արմենիայի և Հարավարևելյան Եվրոպայի Եվրոպական Ֆոնդի (EFSE) միջև կնքված պայմանագրի համաձայն` Բանկին տրամադրվել է 875 միլիոն ՀՀ դրամի և 3 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկ: Այս գումարներն ուղղվելու են Հայաստանում փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորմանը:
«Ավարտին են մոտեցել Բիբլոս Բանկի և այլ միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ բանակցությունները, որոնց արդյունքում բանկին տրամադրվելու է մեծածավալ և երկարաժամկետ ֆինանսավորում գալիք տարվա առաջին եռամսյակում», – նշում է Բիբլոս Բանկ Արմենիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Արարատ Ղուկասյանը: Նրա խոսքով` նոր միջոցները ուղղվելու են փոքր և միջին ձեռնարկությունների, ինչպես նաև հիպոթեքային ֆինանսավորման ծրագրերին:

28 Декабрь 2011 - 17:05 AMT
«Библос Банк Армения» полностью разместил выделенные в 2011 году Европейским банком реконструкции и развития $5 млн. Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, кредитные средства были направлены на такие сферы, как производство, обслуживание и перерабатывающая отрасль.
Помимо этого, в рамках подписанного недавно соглашения между «Библос Банком Армения» и Европейским фондом Юго-Восточной Европы, банку был предоставлен кредит в размере 875 млн драмов и $3 млн, которые планируется направить на финансирование МСБ в Армении.
«Подошли к концу переговоры Библос Банка с другими международными финансовыми структурами, в результате которых в первом квартале наступающего года банку будет предоставлено долгосрочное кредитование в большом объеме», – заявил генеральный исполнительный директор Библос Банка Армения Арарат Гукасян. По его словам, новые средства будут направлены на программы малых и средних предприятий, а также программы ипотечного финансирования.