Հայտնի ֆինանստիստ Ջորջ Սորոսը հերթական անգամ անհանգստություն է արտահայտել եվրագոտու խնդիրների առնչությամբ, հայտնում է The Wall Street Journal-ը: Սորոսի խոսքով, եթե շուտափույթ միջոցներ չձեռնարկվեն, ապա եվրոն առաջիկայում կդադարի գոյություն ունենալուց:
Նա ընդգծել է, որ եվրագոտու ներկայիս ճգնաժամը ավելի լուրջ և վտանգավոր է, քան 2008թ ֆինանսական սնանկացման սպառնալիքը: Ըստ նրա, եթե եվրոն դադարի գոյություն ունենալուց, դա կհանգեցնի հենց ԵՄ քայքայմանը և անդառնալի այնպիսի հետևանքների, իչպիսիք են համաշխարհային ֆինանասկան համակարգի փլուզումը:
Հարկ է ընդգծել, որ Սորոսն առաջին անգամ չէ, որ նախազգուշացնում է եվրոյի անխոիսափելի կործանման մասին: Նրա կարծիքով, եվրագոտին հենց սկզբից էլ անհաջողության էր դատապարտված: Ընդհանուր արժույթի ներմուծումից հետո անհրաժեշտ էր ստեղծել ավելի նեղ քաղաքական միություն, ինչպիսին է Եվրոպայի Միացյալ Նահանգները, սակայն այն այդպես էլ չառաջացավ: Եվրագոտին ունի իր կենտրոնական բանկը, սակայն չկա ընդհանուր գանձարան և միասնական պետական քաղաքականություն: Եվրոյի առաջացումը հանգեցրեց նրան, որ եվրոպական երկրների տնտեսական զարգացման մակարդակում տարբերություններն ավելի ցայտուն դարձան:
Նախորդ տարվա հոկտեմբերին Սորոսը մի շարք հայտնի եվրոպական քաղաքագետների և տնտեսագետների հետ բաց նամակ էր հղել Բրյուսելին: Նամակի հեղինակները, որոնց թվում էին Գերմանիայի ֆինանսների նախկին նախարար Հանս Էյխելը, Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախկին նախարար Բերնար Քուշները, Ֆինլյանդիայի նախկին նախագահ Մարթի Ահթիսաարին և ՆԱՏՕ-ի նախկին պետքարտուղար Ջորջ Ռոբերտսոնը, առաջարկել են ստեղծել ԵՄ ֆինանսների ընդհանուր նախարարություն և մի շարք այլ միջոցներ ձեռք առնել:

A collapse of the euro and break-up of the European Union would have catastrophic consequences for the global financial system, billionaire investor George Soros was quoted as saying.
"Today, the euro is potentially endangering the political cohesion of the European Union," the Business Line newspaper cited Soros as saying in the south Indian city of Hyderabad.
"If the common currency were to break down, it will lead to the break up of the European Union itself. And this will be catastrophic not only for Europe but also for the global financial system." The euro zone crisis is "more serious and more threatening than the crash of 2008," the Economic Times reported, quoting Soros.
In the near term, some of the euro zone countries may have to take more austerity measures because of the imbalances between the "creditor and the debtor countries," Soros said at a business school event, the Mint newspaper reported.
"Unfortunately, they haven't yet solved the acute financial crisis and that is causing the situation to deteriorate…and (it) is not at all clear it will have a solution," he said, according to Reuters.