Գնաճը Հայաստանում 2011թ. դեկտեմբերին 2010թ. դեկտեմբերի համեմատ կազմել է 4,7 տոկոս, այդ թվում, պարենային ապրանքների գծով՝ 5,8 տոկոս, ոչ պարենային՝ 4,3 տոկոս, ծառայությունների ոլորտում՝ 2,9 տոկոս: Այդ մասին հունվարի 11-ին Երևանում հայտարարել է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության եւ միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը: «Գնաճի միջին մակարդակը 2011թ. կազմել է 7,7 տոկոս»,-հավելել է նա:
Համեմատելով 2011թ. 11 ամիսներին Հայաստանում գնաճի մակարդակը (2,1%) ԱՊՀ և ԵՄ երկրների հետ (ամփոփիչ տվյալները ոչ բոլոր երկրներում են հրապարակվել), մասնագետը նշել է, որ ԱՊՀ տարածքում գնաճի ամենացածր մակարդակը գրանցվել է Վրաստանում՝ 1,4 տոկոս, ամենաբարձրը՝ Բելառուսում՝ 204 տոկոս, Ղազախստանում՝ 7 տոկոս, Ռուսաստանում՝ 5,6 տոկոս:
Անդրադառնալով ԵՄ երկրներում արձանագրված գնաճին՝ նա հայտնել է, որ միջինը նշված ժամանակաշրջանում այստեղ գրանցվել է 2,7 տոկոս գնաճ: «Մեր ցուցանիշը մոտ է ԵՄ միջին ցուցանիշին»,-ասել է Գուրգեն Մարտիրոսյանը:

11 Январь 2012 - 08:16 AMT
Инфляция в декабре 2011 года в Армении по сравнению с декабрем 2010 года составила 4,7%, в том числе по линии продовольственных товаров – 5,8%, непродовольственных – 4,3%, а в сфере услуг – 2,9%. Об этом 11 января на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник отдела статистики цен Национальной статистической службы республики Гурген Мартиросян. «Средний уровень инфляции в 2011 году составил 7,7%», – добавил он.
Сравнивая показатель инфляции Армении (2,1%) со странными СНГ и ЕС по итогам 11 месяцев 2011 года (поскольку итоговые показатели опубликованы не во всех странах), специалист отметил, что самый низкий показатель инфляции среди стран СНГ был зафиксирован в Грузии – 1,4%, а самый высокий – в Беларуси (204%), Казахстане – 7%, а в России – 5,6%.
Касаясь показателя инфляции в странах ЕС, он сообщил, что в среднем за указанный период здесь была зафиксирована инфляция на уровне 2,7%. «Наш показатель ближе к среднему по ЕС», – отметил Гурген Мартиросян.