Հայաստանի պարենային շուկայում ապրանքների առանձին խմբերի մեջ 2011թ 12-ամսյա ժամանակահատվածում գրանցվել է շաքարավազի մեծ գնաճ: Այդ մասին հունվարի 11 Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության եւ միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը: Ընդ ուրում, ըստ նրա, «թեյ, սուրճ, կակաո» խմբում գնաճը կազմել է 18.9 տոկոս, «մսամթերք» խմբում` 12.7 տոկոս, «հրուշակեղեն» խմբում` 2.3 տոկոս, «ալկոհոլային խմիչքներ և ծխախոտ» խմբում`2.2 տոկոս, «ոչ ալկոհոլային խմիչքներ» խմբում`1.7 տոկոս գնաճ: Միաժամանակ, ինչպես հայտնում է մասնագետը, գների անկում է դիտվում այնպիսի մթերքների ոլորտում, ինչպիսիք են «ձուն»`0.3 տոկոս, «մրգերը»` 12.3 տոկոս, «բանջարեղեն և կարտոֆիլ»` 1 տոկոս:
«Դեկտեմբերին 2011թ նոյեմբերի համեմատ երկրում գրանցվել է 2.5 տոկոս գնաճ, այդ թվում, սպառողական ապրանքների գները աճել են 4.8 տոկոսով, ոչ սպառողականներինը` 0.5, իսկ սպասարկման ոլորտինը` 0.1 տոկոսով»,-ասել է Գուրգեն Մարտիրոսյանը: Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ դեկտեմբերին, համեմատած 2011 նոյեմբերի հետ, հետազոտվող խմբերից 12-ում գրանցվել է գնաճ, իսկ գնանկում դիտվում է միայն շաքարավազի խմբում` 1.2 տոկոս մակարդակում»:

Среди отдельных групп товаров на продовольственном рынке Армении в 12-ти месячный период 2011 года был зафиксирован самый высокий рост цен на сахарный песок. Об этом 11 января на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник отдела статистики цен Национальной статистической службы республики Гурген Мартиросян. При этом, по его словам, по товарной группе «кофе, чай и какао» инфляция составила 18,9%, по товарной группе «мясные продукты» – 12,7%, «кондитерские изделия» – 12,9%, «молочные продукты» – 6,9%, «рыбопродукты» – 1,6%, «хлебопродукты» – 2,3%, «алкогольные напитки и табачные изделия» – 2,2%, «безалкогольные напитки» – на 1,7%». Одновременно, как сообщил специалист, спад цен наблюдался на такие товарные группы, как «яйца» – на 0,3%, «фрукты» – на 12,3%, «овощи и картофель» – на 1%.
«В декабре по сравнению с ноябрем 2011 года в стране была зафиксирована инфляция в 2,5%, в том числе, на потребительские товары цены повысились на 4,8%, на непотребительские товары – 0,5%, а на услуги – на 0,1%», – сказал Гурген Мартиросян. В связи с этим он добавил, что в декабре по сравнению с ноябрем 2011 года из 13 исследуемых групп инфляция была зарегистрирована в 12 товарных группах, а спад цен наблюдался только по линии сахарного песка на уровне 1,2%.