ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Շուկայի և սպառողների շահերի պաշտպանության պետական տեսչության ուշադրության կենտրոնում լայն սպառում ունեցող ապրանքներն են, որոնց թվում են մանկական խաղալիքները: Ինչպես հունվարի 16-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է պետական կառույցի պետ Լևոն Խալիկյանը, այդ շուկաներն առավել ռիսկային են: Մասնավորապես, ըստ նրա, իրականացված հետազոտությունների արդյունքում բացահայտվել է լայն սպառում ունեցող մի շարք ապրանքների հայերեն մակնշման բացակայությունը:
Խալիկյանն ուշադրություն է դարձրել նրան, որ նախատոնական շրջանում հանրապետություն, որպես կանոն, ներկրվում են բազմաթիվ խաղալիքներ, ընդ որում խախտվում են դրանց իրացման կանոնները: « Միայն նախատոնական շրջանում պետտեսչության կողմից իրականացվել է 9 տնտեսվարող սուբյեկտների գործունեության դադարեցում, որոնք զբաղվում են առանց հայերեն մակնշմամբ խաղալիքների իրացմամբ. Դրանք ենթակա են լաբորատոր փորձաքննության»,-հաղորդել է նա:
Միաժամանակ պետական կառույցի պետը հավաստիացրել է, որ վերջին ժամանակներս խախտումներ չեն բացահայտվել` երկիր ներկրվող խաղալիքների որակի հետ կապված:

16 Январь 2012 - 10:18 AMT
В центре внимания Государственной инспекции рынков и защиты прав потребителей Министерства экономики Армении товары широкого потребления, в том числе и детские игрушки. Как сообщил 16 января на пресс-конференции в Ереване начальник госструктуры Левон Халикян, эти рынки наиболее рискованные. В частности, по его словам, в результате проведенных исследований было выявлено отсутствие маркировки на товарах широкого потребления на армянском языке.
Левон Халикян обратил внимание на то, что в предновогодний период в республику, как правило, импортируются многочисленные игрушки, при этом нарушаются правила их реализации. «Только в предновогодний период со стороны Госинспекции была приостановлена деятельность 9 хозсубъектов, занимающихся реализацией игрушек без маркировки на армянском языке и надлежащего заключения лабораторной экспертизы», – сообщил он. Одновременно начальник госструктуры заверил, что за последнее время не было выявлено нарушений, связанных с качеством импортируемых в страну детских игрушек.