ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Շուկայի և սպառողների շահերի պաշտպանության պետական տեսչության իրականացրած աշխատանքների արդյունքում, հանրապետությունում գործող 370 գազալցակայաններից (ԱԳԼՃԿ) 150-ում արդեն տեղադրվել են տեղաբաշխիչ աշտարակներ: Այդ մասին հունվարի 16 կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է պետական կառույցի պետ Լևոն Խալիկայնը:
Ինչպես հայտնում է պետվարչության պետը, աշխատանքների առաջին փուլում ԱԳԼՃԿ-ի տերերը նախազգուշացվել են այդ սարքերի տեղադրման անհրաժեշտության մասին: Դրանք հնարավորություն են տալիս ավելի արդյունավետ և անվտանգ կազմակերպել տրանսպորտային միջոցի լիցքավորման գործընթացը և ծրագրված ստուգումները: Երկրորդ փուլում, ըստ նրա, իրականացվել են հենց ստուգումները և հարուցվել վարչական վարույթներ ոչ բարեխիղճ տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ` 100 000 դրամի չափով: 3-րդ փուլում կասեցվել է այն սուբյեկտների գործունեությունը, որոնք շարունակել են աշխատել առանց այդ սարքերի, որոնք համապատասխանում են միջազգային պահանջներին:

В результате работ, проделанных Государственной инспекцией рынков и защиты прав потребителей Министерства экономики Армении, на 150 газозаправочных станциях (АГНКС) республики из действующих 370 уже установлены специальные распределительные устройства. Об этом 16 января на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник госструктуры Левон Халикян.
Как сообщил начальник Госинспекции, на первом этапе работ владельцы АГНКС были предупреждены о необходимости установления специальных распределительных устройств, которые позволяют более эффективно и безопасно организовать процесс заправки транспортного средства, и о запланированных проверках. На втором этапе, по его словам, были проведены сами проверки и возбуждены административные производства в отношении недобросовестных хозсубъектов с назначение штрафов в размере 100 000 драмов (при первом нарушении). А вот на третьем этапе были пресечены работы тех хозсубъектов, которые продолжали работать без этих устройств, соответствующих международным требованиям.