2012թ. լրացուցիչ հարկերի 101 մլրդ դրամի չափով լրացուցիչ մուտքերի ապահովման բեռի մի մասը կկրի ոչ միայն խոշոր բիզնեսը, այլ նաև ՓՄՁ-ները, որոնք գործում են արտոնյալ հարկային դաշտում: Այդ մասին հունվարի 18-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը: «Հավանաբար, լրացուցիչ մուտքերի բեռի մի մասը կկրեն ՓՄՁ-ները կախված տարեկան շրջանառությունից»,-ասել է նա:
Արմեն Ալավերդյանը պարզաբանել է, որ Հայաստանում այն ՓՄՁ-ները, որոնք շրջանառությունը չի գերազանցում 58 մլն դրամը, աշխատում են արտոնյալ հարկային դաշտում և ազատված են ԱԱՀ-ից, սակայն հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ նրանք ցույց չեն տալիս իրենց իրական շրջանառությունը՝ արձանագրելով ասենք 20 մլն դրամ եկամուտ, այստեղ «մենք ռիսկեր ենք տեսնում.:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը, նշել է, որ խոշոր հարկ վճարողների ընտրության չափանիշներին համապատասխանող տնտեսվարող սուբյեկտների քանակը, 2011թ-ին` 440, ապա 2012-ին տեսչության կողմից սպասարկվելու են արդեն 462 տնտեսվարող սուբյեկտներ: Հարկային մարմնի կողմից ապահովված պետական եկամուտների շուրջ 60%-ն ապահովվել է ԽՀՎ ՀՏ կողմից` նախորդ տարվա 54,5%-ի դիմաց: Իսկ 2011թ.-ին արտահանող խոշոր հարկ վճարողներին վերադարձվել է 21,6 մլրդ դրամ և այլ հարկային պարտավորություններին է հաշվանցվել 4.0 մլրդ. դրամ:
Արմեն Ալավերդյանը հավելել է նաև, որ նշված խնդիրները կատարելու համար, աշխատանքները սկսվել են 2011թ. վերջում, պետկառույցի պաշտոնական կայքում զետեղվել է 2012թ. նախատեսվող ստուգումների ցուցակը 2 380 տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ: Արմեն Ալավերդյանը հավելել է նաև, որ նախատեսվում են հանդիպումներ գործարարների հետ, խոշոր հարկատուների հետ հանդիպումը կայացել է երեկ, լրացուցիչ աշխատանքի կտարվի կոմիտեի մայրաքաղաքի և մարզերի ստորաբաժանումներում:

Бремя по сбору дополнительных налоговых поступлений в госбюджет Армении в 2012 году в размере 101 млрд. драмов ляжет не только на крупный бизнес, но и на тех представителей малого и среднего бизнеса, которые работают в льготном налоговом поле. Об этом 18 января на пресс-конференции в Ереване заместитель председателя Государственного комитета по доходам при правительстве Армении Армен Алавердян. «Часть бремени по обеспечению дополнительных поступлений, очевидно, падет на МСБ в зависимости от их годового оборота», – подчеркнул он. В связи с этим Армен Алавердян пояснил, что в Армении МСБ оборот которых не превышает 58 млн. драмов работают в льготном налоговом поле и освобождены от уплаты НДС, однако исследования показывают, что они не отображают свой реальный оборот – до 20 млн. драмов, и «здесь мы видим риски».
При этом он подчеркнул, что основная доля должна лечь на представителей крупного бизнеса, список которых в 2012 году расширился с 440 до 462. Как сообщил специалист, на долю крупных налогоплательщиков пришлось порядка 60% всех налоговых поступлений и обязательных соцвыплат в госбюджет страны в 2011 году против показателя в 54% в 2010 году.
Армен Алавердян также сообщил, что для обеспечения поставленных перед Госкомитетом задач на 2012 год, работы были начаты уже с конца 2011 года, на официальном сайте госструктуры размещен список запланированных на 2012 год проверок у 2 380 хозсубъектов. В этом контексте Армен Алавердян добавил, что запланированы встречи с представителями бизнеса, встреча с представителями крупного бизнеса прошла вчера, а также дополнительные работы в столичных и областных подразделениях Госкомитета по доходам.