Ինչպես հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը, կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել է, որ արձանագրվել են հերթական մոնիտորինգի արդյունքները, որնք ցույց են տալիս, որ Կադաստրի պետական կոմիտեում գրանցվել է առաջընթաց, և էապես բարելավվել է ծառայությունների որակը: Ձեռնարկությունների գրանցման ոլորտում ևս գրանցվել է ևս մեկ էական առաջընթաց. Հայաստանում կարելի է 15 րոպեում գրանցել ձեռնարկություն էլեկտրոնային եղանակով: Անձնագրերի տրամադրման ոլորտում նույնպես կա ակնհայտ հաջողություն: Վարչապետն ընդգծել է, որ «այս առաջընթացը շարունակական բնույթ է կրելու»:
Ինչպես նշել է վարչապետը, վերջին շրջանում բողոքներ են ստացնում ոստիկանության կողմից մատուցվող ծառայություններից, մասնավորապես, վարորդական իրավունքների և մեքենաների գրանցման հարցերում: Այս խնդրի շուրջ տրվել են հանձնարարականեր ոստիկանապետին, և կարճ ժամանակում պետք է բարելավվի ծառայությունների որակը: «Սա այն ոլորտն է, որտեղ տարեկան 300 հազարից ավելի ՀՀ քաղաքացիներ շփվում են պետության հետ: Ձևավորվում է վերաբերմունք պետության նկատմամբ, և եթե այդ ծառայություների որակը մեզ չի բավարարում, նշանակում է` կա դժգոհություն»,-ընդգծել է Սարգսյանը: Այս առնչությամբ վարչապետը նշել է, որ խնդրի լուծման համար ապրիլին շահագործման է հանձնվելու Նուբարաշենում ճանապարհային ոստիկանության ծառայության նոր մասնաշենքը, որը հագեցած է լինելու ժամանակակից սարքավորումներով, ինչը թույլ կտա քաղաքացիների սպասարկամն ժամանակահատվածը դարձնել 1 ժամից 20 րոպե:
Սարգսյանն ուշադրություն է դարձրել նրան, որ քաղաքացիներից շարունակվում են բողոքներ ստացվել տեխզննմամ գերծընթացի կազմակերպման վերաբերյալ: «Ես մեկ անգամ ևս հայտարարում եմ. տեխնիկական զննման կտրոների վրա կնիքը պարտադիր չէ, և պետք չէ մեր քաղաքացիներին դրդել, որպեսզի նրանք գնան և մտնեն կոռուպցիոն ռիսկերի ոլորտ»,- ընդգծել է նա: Այս առնչությամբ վարչապետն ասել է, որ քաղաքացիները այդ կտրոնը հանգիստ կերպով կարող են փակցնել մեքենայի վրա:

На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Армении Тигран Саркисян выделил те сферы предоставления госуслуг, в которых зафиксирован определенный прогресс. В частности, по его словам, это касается повышения качества услуг, предоставляемых Госкадастром недвижимости, сферы регистрации бизнеса в он-лайн режиме, где уже за 15 минут можно зарегистрировать свой бизнес, а также сферы выдачи паспортов, и «этот прогресс должен носить последовательный характер».
Как сообщил Тигран Саркисян, такие результаты были получены в результате проведенного мониторинга в отдельных госведомствах, мониторинг также предстоит провести еще в 18 аналогичных структурах. При этом, по его словам, жалобы от граждан поступаю по линии предоставления услуг полиции – в сфере регистрации транспортного средства и выдачи водительских прав. Поэтому премьер поручил начальнику полиции взять под личный контроль эти направления. «Это та сфера, где более 300 тыс. граждан пользуются услугами госорганов и где формируется соответствующее отношение к государству», – подчеркнул он. В связи с этим глава правительства сообщил, что в апреле в административном районе Нубарашен будет открыто новое подразделение Дорожной полиции, оснащенное современным оборудованием, что позволит сократить время обслуживание граждан с 1 ч. до 20 мин.
Помимо этого Тигран Саркисян обратил внимание на то, что от граждан продолжают поступать жалобы в отношении организации процесса техосмотра. «Печать Дорожной полиции на обратной стороне талона по техосмотру не нужна, такого законодательного требования не существует. Нельзя заставлять граждан, чтобы они шли в коррупционную среду», – подчеркнул он. В связи с этим премьер отметил, что граждане, уплатившие все госпошлины, имеют право разместить на лобовом стекле своей машины талон по техосмотру.