Հայաստանի բիզնես հասարակությունը քաղաքական ազդեցությունների չի ենթարկվում, ինչ և ամրագրված է բանկային օրենսդրությունում, հունվարի 20-ին Երևանում հայտարարել է «Արարատբանկի» վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը: Ըստ նրա, գործարարությունն, անշուշտ, զգայուն է քաղաքական փոփոխությունների նկատմամբ: «Մենք չպետք է դա թաքցնենք, սակայն պետք է ընդգծեմ, որ սրանք Հայաստանում առաջին ընտրությունները չեն»,-ասել է նա:
Ինչպես ընդգծել է Օսիպյանը պատմականորեն ընտրությունները սպասումներ են, որոնք ազդեցություն են թողնում տարբեր ոլորտների, սակայն ոչ բանկային սեկտորի վրա:
2012թ մայիսին Հայաստանում կկայանան հերթական խորհրդարանական ընտրությունները, իսկ 2013-ին` նախագահական: Ռուսաստանում նախագահական ընտրությունները կկայանան 2012թ մարտի 4-ին,իսկ խորհրդարանականներն արդեն տեղի են ունեցել դեկտեմբերի 4:
Իր հերթին ԵԱԶԲ վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Ժուրբան ընդգծել է, որ բանկում ընդունված էթիկայի օրենսգրքի համաձայն, նրա աշխատակիցներին արգելվում է մեկնաբանել քաղաքական իրավիճակը ԵԱԶԲ ներկայության պետություններում:

“Though business environment is sensitive to any political changes, we must note that forthcoming elections will not be held for the first time in Armenia,” Ashot Osipyan said, adding that elections don’t seriously affect the banking sector.
Armenia will see subsequent parliamentary and presidential elections in May, 2012 and 2013 respectively.
Russian presidential elections will be held on March 4, 2012, with parliamentary ones already held on December 4.
Deputy Chairman of the Eurasian Development Bank (EDB) Dmitry Zhurba, in turn, noted that under the EDB Code of Ethics, bank employees are banned to comment on the political situation of EDB member states.