«Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ի վարկային պորտֆելը 2011 թվականի ընթացքում գրանցել է զգալի աճ` ավելանալով 8,7 մլրդ դրամով, որը գրեթե 30 %-ով գերազանցում է 2010 թվականի ցուցանիշը:
Բանկի Վարկավորման վարչության պետ Հայկ Գրիգորյանի խոսքով` բանկում աճ է գրանցվել գրեթե բոլոր վարկատեսակների գծով: «Դա վկայում է Բանկի վարած վարկային արդյունավետ քաղաքականության մասին, որում իր ուրույն տեղն ունի մարքեթինգային քաղաքականությունը և շուկայում առկա պահանջարկի ուսումնասիրության բաղադրիչը»,- նշել է նա:
Ընդ որում, մասնագետի խոսքով, հիմնական շեշտը դրվել է բիզնեսի վարկավորման վրա, որն աճել է մոտ 21% ով: Աճ է արձանագրվել նաև ավտովարկավորման ծավալներում, որի ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է մոտ 1 մլրդ ՀՀ դրամով: Հիփոթեքային վարկավորման ոլորտում աճը կազմել է 1,3 մլրդ դրամ` հասնելով 2,4 միլիարդի, առկա է աճ ինչպես նաև այլ տեսակի սպառողական վարկերի տրամադրման ծավալներում:
Այս կապակցությամբ Հայկ Գրիգորյանը հավելել է, որ 2011 թվականին էական առաջընթաց է նկատվել «Անելիք Բանկ»-ի կողմից չափազանց կարևորվող ուսանողական վարկերի գծով: Հենց այդ կարևորությունը հաշվի առնելով և կրթությունը համարելով բարեկեցության հիմքը` Բանկը շարունակելու է ուսման վարկավորմանը բավարար միջոցների հատկացումն ու վարկավորման մեխանիզմների պարզեցումը, որի վառ ապացույցն է վարկատեսակից օգտվողների թվաքանակի զգալի աճը (2011 թվականին տրամադրվել է մոտ 300 ուսանողական վարկ), նշվում է «Անելիք Բանկ»-ի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ:

Кредитный портфель ЗАО «Банк Анелик» вырос в 2011 году по сравнению с 2010 годом на 30%, достигнув 38,3 млрд драмов.
По словам начальника управления кредитования банка Айка Григоряна, рост в банке был зафиксирован почти по всем основным видам кредитов. «Это свидетельствует о ведении эффективной кредитной стратегии, в которой играет большую роль маркетинговая политика и анализ существующего спроса на рынке», – отметил он.
При этом, по словам специалиста, акцент был поставлен на кредитование бизнеса, объемы которого выросли на 21% в течение 2011 года. Помимо этого, за отчетный период был зафиксирован рост по объемам предоставленных автокредитов на 1 млрд драмов. Рост по линии ипотечных кредитов составил 1,3 млрд драмов, достигнув 2,4 млрд драмов. В то же время был зафиксировав рост по другим видам потребительских кредитов.
В связи с этим Айк Григорян добавил, что в течение 2011 года в «Банке Анелик» также был заметен прогресс по линии студенческих кредитов. Банк за 2011 год предоставил около 300 студенческих кредитов. Одновременно банк продолжит выделение необходимых средств для кредитования образования и упрощения механизмов кредитования, отмечается в сообщении пресс-службы «Банка Анелик».