Այսօրվա դրությամբ, «Հայկական պանիր» բրենդը գրանցված է Ռուսաստանի և ԱՄՆ առևտրային համակարգերում:Այս մասին հունվարի 24-in Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Զարգացման հայկական գործակալության տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը: Ըստ նրա, սկզբնական փուլում, բրենդի ամրագրման համար, ԶՀԿ կենտրոնացել է ռուսական շուկայում: «2011թ Ռուսաստան է արտահանվել 25 տոննա հայկական պանիր»,-հայտարարել է նա:
Նա նաև հայտնել է, որ ռուսական կողմի հետ արդեն հայկական պանրի արտահանման պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որի ընդհանուր արժեքը 1.5 մլն դոլար է: Կառույցի առաջ, ըստ նրա, խնդիր է դրված միջազգային շուկաներ մտնելու արգելքները մեղմել: Այս առնչությամբ նա հիշեցրեց, որ ԵՄ հետ բանակցություններ են տարվում ազատ առևտրի գոտուն միանալու համար: Հայ արտադրողների տվյալներով, տարեկան Հայաստանում արտադրվում է մոտ 17 հազար տոննա պանիր,որոնցից արտահանվում է 200-400 տոննան: Հայաստանում արտադրվում է ավելի քան 25 տեսակ պանիր, որոնցից շատերը զուտ հայկական են: «Հայկական պանիր» ՓԲԸ հիմնադրվել է 2010թ`Պանիր արտադրողների միության և ԶՀԳ կողմից: «Հայկական պանիր» ընկերությունը ստեղծվել է արտադրության արտանաման ծավալները ավելացնելու համար:

На сегодняшний день бренд “Армянский сыр” зарегистрирован в торговых системах России и США. Об этом 24 января на пресс-конференции в Ереване сообщил генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян. По его словам, на первом этапе для укрепления позиций бренда, ААР сконцентрировалось на российском рынке. “В 2011 году в Россию было экпортировано 25 тонн армняского сыра”, – сказал он.
Роберт Арутюнян также сообщил, что с российской стороной уже достигнута договоренность об экпорте армянского сыра на общую сумму в 1,5 млн. долларов. Перед ААР же, по его словам, поставлена задача упрощения барьеров для его вхождения на международные рынки. В связи с этим он напомнил, что Армения ведет переговоры с ЕС о присоединении к договору о свободной торговле, что предусматривает пересмотр стандартов с целью приведения их в соответствие с международным для всех армянских производителей.
Согласно данным армянских производителей, в год в Армении производится около 17 тысяч тонн сыра, из которых экспортируется лишь 200-400 тонн. В стране производятся более 25-и сортов сыра, многие из них, такие как сулугуни, лори, чанах, являются исконно армянскими или кавказскими сортами.
ЗАО «Армянский сыр» было основано в начале 2010 года государством в лице Армянского агентства развития и Союзом производителей сыра. Компания «Армянский сыр» создана для обеспечения роста объемов экспорта продукции, произведенной различными местными компаниями, под общим брендом «Армянский сыр».