Եվրաինտեգրման գործընթացում Հայաստանը ծրագրում է Ասոցիատիվ համաձայնագրի շրջանակներում սկսել բանակցությունները ԵՄ հետ`ազատ առևտրի մասին պայմանագրի շուրջ: Այդ մասին հունվարի 24 –ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Ըստ նրա, 2011թ աշխատանքներ են տարվել , մասնավորապես, ստանդարտիզացման գծով, ինչը թույլ կտա այս տարի սկսել այդ բանակցությունները: «Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանը հաճելիորեն զարմացրեց իր եվրոպացի գործընկերներին` նախապատրաստական աշխատանքների առումով, որոնք պետք է նպաստեն ազատ առևտրային համաձայնագրին միանալուն»,- ընդգծել է նա:
Այս առնչությամբ նախարարը հավելել է, որ արված աշխատանքների արդյունքը կամփոփվի առաջիկա օրերին: «Դրանք ներկայացվելու են ԵՄ Առևտրային հանձնաժողովին, որն արդեն փետրվարին կհայտարարի այն մասին, արդյոք պատրաստ է Հայաստանը սկսելու այդ բանակցությունները»,-ընդգծել է նա:
Տիգրան Դավթյանը կարևորել է այդ յուրահատուկ ռեժիմը, որը իսկապես տարբերվում է մյուսներից, քանի որ թույլ կտա հայկական ընկերություններին ուղղակիորեն դուրս գալ եվրաշուկաներ և մեծացնել արտահանման ծավալները: Այս համտեքստում նախարարն առանձնացրել է նաև այն հաջողությունները, որնք նվաճվել են ԱՊՀ երկրների հետ առևտրային ռեժիմի պարզեցման ընթացքում: «Այս երկու ուղղություններով, առաջիկա տարիներին կլինի ակնհայտ արդյունք, որին ես մեծ նշանակություն եմ տալիս»,-հավելել է նա:

24 Январь 2012 - 10:15 AMT
Торговая комиссия ЕС уже в феврале объявит о том, готова ли Армения к началу переговоров по договору о свободной торговле
По процессу евроинтеграции, который носит послед характер, Армения планируем в рамках Ассоциативного соглашения приступить к переговорам с ЕС по присоединению к договору о свободной торговле. Об этом 24 января на пресс-конференции в Ереване заявил министр экономики Армении Тигран Давтян. По его словам, в 2011 году были проделаны работы, в частности, по линии стандартизации, что позволит в этом году начать эти переговоры. “В целом, Армения положительно удивила своих европейских партнеров по линии прогресса в рамках реализации подготовительных работ по старту переговоров о присоединению к договору о свободной торговле”, – отметил он. В связи с этим министр добавил, что результаты проделанных работ будут подведены буквально в ближайшие дни. “Они будут представлены в Торговую комиссию ЕС, который в феврале уже объявит о том, готова ли Армения к началу этих переговоров” – подчеркнул он.
Тигран Давтян придал важность этому неординарному режиму, который реально отличается от других, поскольку позволит армянским компаниям напрямую выходить на еврорынки и увеличивать объемы экспорта. В этом контексте министр выделил и те успехи, которые были достигнуты в рамках упрощения торгового режима со странами СНГ. “По этим двум направлениям в ближайшие году будет видимый результат, и я придаю этому важное значение”, – добавил он.