ԵՄ հետ ազատ առևտրի պայմանագրի կնաքման համար բանակցությունները, որպես կանոն, տևում են 3-5 տարի, և այժմ խոսել հետևանքների մասին, երբ Հայաստանը գտնվում է այն փուլում, երբ դրանք մեկնարկում են, դեռ վաղ է: Նման կարծիք հունվարի 24-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Ծրագրվում է, որ 2012թ փետրվարին ԵՄ առևտրային հանձնաժողովը որոշում կկայացնի այն մասին, արդյոք պատրաստ է Հայաստանը Ասոցիատիվ համաձայնության շրջանակներում սկսել բանակցություններ ազատ առևտրային պայմանագիր կնքելու համար: «3-5 տարին բավարար ժամանակահատված է համաշխարհային և տարածաշրջանային էկոնոմիկայի համար, որպեսզի որոշակի փոփոխություններ տեղի ունենան: Բանակցությունները ենթադրում են զարգացումներ նախապայմաններով և պայմաններով և վերջնական համաձայնությամբ, իսկ այդ գործընթացը նոր է սկսվում ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի համար»,-ասել է նա:
Երրորդ երկիրը, որը զուգահեռաբար է գնում Հայաստանի և Վրաստանի հետ եվրաինտեգրման ճանապարհով, Մոլդովան է: «Նախորդ տարի մենք բավականին շատ ջանքեր ենք գործադրել նրա համար, որպեսզի հավասարվենք Վրաստանում և Մոլդովայում ընթացող եվրաինտեգրման գործընթացին, և ըստ երևույթին, այդ երկրներում գործընթացները հավասար են ընթանում»,-ասել է Տիգրան Դավթյանը:

Talks with EU on joining Free Trade Agreement last 3-5 years, as a rule, and it is premature now to speak about consequences, when Armenia is only next to announce the start, RA Minister of Economy said.
EU Trade Commission is expected to make a decision in Feb. 2012, on Armenia's competence to commence talks on joining the named agreement within the framework of the Association Agreement.
“3-5 years is a decent period for certain changes to take place in the world economy and in the region. Moreover, talks suggest development on pre-conditions and conditions and the final agreement, and this process will begin both for Armenia and Georgia,” Tigran Davtyan told a press conference in Yerevan on Jan 24.
The third country which Armenia and Georgia step parallel on their way to European integration is Moldova.
According to Davtyan, Armenian companies would rather use their own resources for entering Europe than the platform of any neighboring country.