Հայաստանը դիտարկում է զարգացման տարբեր սցենարներ՝ մետաղների համաշխարհային գների տատանումների հետ կապված ինչպես պրակտիկ կիրառման առումով, այնպես էլ որպես տնտեսական մոդելներ, ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: «Արտահանման ընդհանուր ծավալում լեռնահանքային արդյունաբերության ու մետալուրգիայի բաժինը կազմում է 50 տոկոս»,-ասել է նա մամլո ասուլիսում:
Նախարարը հավելել է, որ մետաղների համաշխարհային գների տատանումները դեռևս թույլ են տալիս հայկական ընկերություններին շահույթով աշխատել: «Պղնձի գների առումով դեռ մտավախություններ չկան, ինչպես մոլիբդենի դեպքում, որտեղ նվազում է արձանագրվում»,-ասել է նա:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ նրա, մետաղների համաշխարհային շուկան դեռ թույլ է տալիս ընկերություններին իրականացնել մեկնարկած ներդրումային ծրագրերը:

Армения рассматривает различные сценария развития на фоне колебания мировых цен на металлы, как с использованием практики, так и экономических моделей, сказал министр экономики Армении Тигран Давтян. «В общем объеме экспорта на долю горнорудной промышленности и металлургии приходится 50%», – сказал он на пресс-конференции в Ереване.
В связи c этим глава министерства добавил, что мировые цены на данный момент пока таковы, что позволяют обеспечивать прибыльность. «По линии цен на медь пока нет таких опасений, как по линии цен на молибден, где фиксируется ее снижение», – отметил он.
В целом же, по его словам, мировой рынок металлов позволяет армянским компаниям работать с прибылью и реализовывать начатые инвестиционные программы.