ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը ներկայացրել է առաջիկա 5 տարիների ընթացքում Իրանի և Սիրիայի միջև ազատ տնտեսական գոտու մասին համաձայնագրի ստեղծման ծրագիրը:
Այդ օրենքը ավելի վաղ հաստատվել էր Մեջլիսում և Սահմանադրության պահակային խորհրդի կողմից, հայտնում է IRNA-ն: Ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման նպատակը երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության զարգացումն է, մերձսահմանային շրջանների բնակիչների կյանքի բարեկեցության ապահովումը, անցակետային սահմանափակումների վերացումը, հայրենական ապրանքների մրցունակության բարձրացումը:
Կհանվեն նաև անցակետային և այլ հարկերը, ինչը դրական ազդեցություն կունենա ապրանքափոխանակության աճի դինամիկայի վրա:

Президент ИРИ Махмуд Ахмадинежад представил закон об исполнении соглашения о создании в ближайшие 5 лет зоны свободной торговли между Ираном и Сирией.
Этот закон был ранее утвержден в Меджлисе и одобрен Советом Стражей Конституции, сообщает IRNA. Целью создания свободной экономической зоны является развитие экономического сотрудничества между двумя странами, повышения уровня благосостояния жителей приграничных районов, снятие таможенных ограничений, создание условий для повышения конкурентоспособностей отечественных товаров, создание предпосылок для интеграции на мировой рынок.
Также будут сняты таможенные пошлины и другие сборы, что положительно отразится на динамике роста товарообмена.