Արդյունաբերական ոլորտում ֆիքսված 14.1 տոկոս աճը չի կարող ուրախացնել, սակայն այս ոլորտին զարկ տալու կառավարության վերջին հայտարարությունները պետք է ճշգրտվեն առանձին ոլորտների հայցակարգային մակարդակում: Նման կարծիք հունվարի 27-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Թաթուլ Մանասերյանը:
Մասնավորապես, ըստ նրա, խոսքը կառավարության կողմից մշակված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության մասին է, որն ուղղված է արտահանմանը, որտեղ առանձնացվում են երեք առաջնային ոլորտներ` դեղագործություն, կոնյակագործություն և ճշգրիտ մեքենաշինություն ու հաստոցաշինություն: Նրա կարծիքով, այս ուղղություններով հսկայական աշխատանք պետք է տարվեն` դրանց առաջնայնությունը հաստատելու համար:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալները Հայաստանում 2011թ 2010-ի համեմատ աճել են 14.1 տոկոսով` հասնելով 992.1 մլրդ դրամի: Ընդ որում, 2011թ-ին 2010-ի համեմատ արդյունաբերական արտադրանքի ծավալներն աճել են 16 տոկոսով` 102.6 մլրդ դրամով:

27 Январь 2012 - 08:58 AMT
Татул Манасерян предлагает правительству Армении дать научное обоснование приоритетов в рамках новой индустриальной политики
Зафиксированный в промышленной сфере рост в 14,1% не может не радовать, однако последние заявления правительства о стимулировании роста в этой сфере нуждаются в уточнениях на концептуальном уровне по отдельным сферам. Такое мнение 27 января на пресс-конференции в Ереване высказал доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян.
В частности, по его словам, речь идет о разработанной правительством стратегической индустриальной политики, ориентированной на экспорт, где уже выделены три приоритетные сферы: фармацевтика, коньякоделие и точная инженерия. По его мнению, по этим направлениям предстоит огромная работа представления научного обоснования их приоритетности. Так, в последнем из направлений, пока что не сформированы даже предпосылки, не говоря уже о коньякоделии, где у Армении нет абсолютного преимущества.
Объем промышленного производства Армении в 2011 году увеличился на 14,1% по сравнению с 2010 годом, достигнув 992,1 млрд драмов. При этом объем произведенной в декабре 2011 года промышленной продукции вырос по сравнению с декабрем 2010 года на 16% – до 102,6 млрд драмов.