Պաշտոնական վիճակագրության համաձայն, Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2011-ի հունվար-դեկտեմբերին ավելացել է և 2010-ի համեմատ կազմել 5,9 տոկոս: Դա այն դեպքում, որ Հայաստանում 2011-ին ՀՆԱ աճը պլանավորված է 4,6 տոկոսի մակարդակում: Ավելին, երկրի տնտեսության բոլոր ոլորտներում, բացի շինարարությության ոլորտից (11,5 տոկոսով անկում), արձանագրվել է աճ: Մասնավորապես, Հայաստանի արդյունաբերական արտադրության ծավալը 2011-ին ավելացել է 14,1 տոկոսով 2010-ի համեմատ՝ հասնելով 992,1 մլրդ դրամի, գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրության ծավալները 2011-ին 2010-ի համեմատ ավելացել են 14,1 տոկոսով 2010-ի համեմատ՝ գերազանցելով 825 մլդր դրամ ցուցանիշը: Երկնիշ ցուցանիշ է ապահովել նաև էներգետիկ ոլորտը. 2011-ին 2010-ի համեմատ էլեկտրաէներգիայի մշակումն ավելացել է 14,5 տոկոսով ՝ կազմելով 7432,7 մլն կվտ/ժ:
«Շարունակվող համաշխարհային պարտքային ճգնաժամից Հայաստանը կարող է շահեկան դիրքում դուրս գալ»,- կարծում է տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Թաթուլ Մանասերյանը: Ըստ նրա, դրա համար համապատասխան քայլեր են արվում, սակայն դրանք առայժմ բավարար չեն:
Տնտեսագետը համոզված է, որ Հայաստանի զարգացող տնտեսությունը, որը դեռ լիովին ինտեգրված չէ, նման իրավիճակում կարող է վերադիրքավորվել: Դրա համար կան ռեսուրսներ և հնարավորություններ, կարծում եմ ճիշտ տնտեսական քաղաքականության շնորհիվ կարելի է հաջողությունների հասնել»,-ընդգծել է նա:
Խոսելով 2012թ. կատարվելիք աշխատանքների մասին՝ Մանասերյանն առանձնացրել է այն քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը, որոնք ուղղված են արտաքին շուկաներում Հայաստանի մրցունակության բարձրացմանը: Ըստ նրա, անհրաժեշտ է զարգացնել տեղի արտադրանքի մրցունակությունն արտահանման համար, ընդ որում, պետությունը պետք է նպաստի տեղական արտադրանքի առաջխաղացմանը:
Նա դրական է գնահատել կառավարության` փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանն աջակցելու քայլերը, սակայն այդ ոլորտը այժմ բարդ վիճակում է: ՓՄՁ զարգացման համար անհրաժեշտ է նպատակային քաղաքականություն: Տնտեսագետի խոսքով կարևոր է նաև մրցակցային դաշտի առողջացումը, մենաշնորհների դեմ պայքարը:
Եվ նույնիսկ չնայած նրան, որ մայիսին մեզ սպասվում են խորհրդարանական, իսկ հաջորդ տարի նախագահական ընտրություններ, երբ բիզնեսը պահում է իր կապիտալը, այնուամենայնիվ արդյունավետ տնտեսական քաղաքականություն անցկացնելու դեպքում Հայաստանին կհաջողվի 2012-ին չնվազեցնել աճի տեմպերը:

28 Январь 2012 - 15:35 AMT
Согласно официальной статистике, показатель экономической активности в Армении в январе-декабре 2011 года увеличился и по сравнению с 2010 годом составил 5,9%. Это при том, что рост ВВП Армении на 2011 год запланирован на уровне 4,6%. Более того, во всех сферах экономики страны, кроме сферы строительства (спад на 11,5%), был зафиксирован рост. В частности, объем промышленного производства Армении в 2011 году увеличился на 14,1% по сравнению с 2010 годом, достигнув 992,1 млрд драмов, объем производства продукции сельского хозяйства в 2011 году увеличился на 14,1% по сравнению с 2010 годом, превысив показатель в 825 млрд драмов. Двухзначный показатель обеспечила и энергетическая сфера: выработка электроэнергии за 2011 год увеличилась на 14,5% по сравнению с 2010 годом, составив 7432,7 млн кВт.ч.
По убеждению армянского экономиста, «из продолжающегося мирового долгового кризиса Армения может выйти с выигрышем». Развивающаяся экономика Армении, которая еще не полностью интегрирована, может в этих условиях перепозиционироваться. А для этого есть возможности и ресурсы, надо только проводить правильную экономическую политику в 2012 год.
Среди важнейших шагов на этом пути эксперт видит необходимость реализации шагов, направленных на повышении конкурентоспособности Армении на внешних рынках. Есть необходимость развивать конкурентоспособное местное производство для экспорта, при этом на долю государства должна быть возложена функция продвижения этой продукции. Приоритетным должен стать малый и средний бизнес, для которого уже созданы определенные условия, но они пока не достаточны. Для развития МСБ необходима целевая политика, в том числе и по линии налогового администрирования. Помимо этого, важное значение для обеспечения экономического роста имеет и оздоровление конкурентной среды, борьба с монополиями.
И даже несмотря на то, что в мае нас ждут парламентские, а в следующем году президентские выборы, когда бизнес придерживает свой капитал, тем не менее в случае проведения эффективной экономической политики Армении удастся не снизить темпы роста в 2012 году.