Դրամի փոխարժեքը 2012թ. կգերազանցի 400 դրամը ԱՄՆ մեկ դոլարի դիմաց: Հունվարի 30-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: «Հույս և նախադրյայներ կան, որ դա չի լինի կտրուկ տատանումների տեսքով»,-ասել է նա:
Բանկիրը հավելել է, որ դրանք միանգամայն իրատեսական սպասումներ են, դա «նորմալ» է ներմուծման ու արտահանման հավասարակշռությունը պահպանելու համար: «Արտահանման խթանման լավագույն միջոցը փոխարժեքի համապատասխան մակարդակի ապահովումն է՝ թույլ չտալու համար այն արժեվորվի մեր հիմնական առևտրային գործընկերների համար»,-ասել է Ջրբաշյանը:

В течение 2012 года обменный курс национальной валюты Армении в течение 2012 года превысит показатель в 400 драмов за 1 доллар США. Такое мнение 30 января в Ереване высказал директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян. «Есть надежды и все предпосылки для того, чтобы это не было в результате однодневных скачков», – подчеркнул он.
В этом контексте банкир добавил, что это вполне реалистичные ожидания, и это нормальной» для сохранения баланса экспорта и импорта. «Для стимулирования экспорта лучшим средством является обеспечение соответствующего уровня обменного курса в плане того, чтобы не допустить его укрепление в отношении наших основных торговых партнеров» – сказал Тигран Джрбашян.