Տնտեսական անկայունության ու անորոշության պայմաններում Հայաստանի բնակչությունը գերադասում է խնայողությունները պահել ոսկու տեսքով: Ինչպես լրագրողներին է հայտարարել «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը, 2011թ. երրորդ եռամսյակում դրամայնացման միտումներ են նկատվել: Դրան, ըստ նրա, հիմնականում նպաստել է ՀՀ ԿԲ դրամավարկային հավասարակշռված քաղաքականությունը: «Սակայն, 2011թ. դեկտեմբերին և հունվարի 2012թ. մեզ մոտ արդեն գրանցվում է ոսկիայնացում:
Այդ առնչությամբն Տիգրան Ջրբաշյանը հիշեցրել է, որ բանկն առաջինը հայկական շուկայում ներդրեց համապատասխան պրոդուկտներ, մասնավորապես մետաղական հաշիվներ, ոսկու կառուցվածքային ավանդներ: «Այս պայմաններում, բնակչությունը, տեսնելով եվրոյի ու դոլարի հետ կապված իրավիճակը, ժողովուրդը հակված է խնայողություններ անել ոսկու տեսքով, ինչը պատմականորեն հատուկ է եղել մեր ժողովրդին»,-ասել է նա:

Under the circumstances of economic instability and general financial uncertainty, Armenians prefer to keep their savings in gold, according to Ameriabank CJSC development director.
At a news conference in Yerevan, Tigran Jrbashyan commented on dedollarization tendencies in Q3 2011, mostly sparked by the balanced monetary management of the Central Bank of Armenia. “However, in December 2011- January 2012, gold saving tendencies became more obvious,” the bank’s official noted.
“Ameriabank was the first in Armenian market to offer relevant services: metal bank accounts and gold structures deposits to facilitate gold savings for those unwilling to keep their funds in euros or dollars,” Jrbashyan noted.