2012 թվականին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ նախատեսում է սկսել «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ և Վրացական երկաթուղի ընկերության գնացքների տոմսերի վաճառքը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Ուղևորափոխադրումներր տնօրինության պետ Գագիկ Մովսեսյանը:
«2011 թվականին մենք արդեն սկսեցինք մեր հաճախորդներին մատուցել դեպի ռուսական և ուկրաինական սևծովյան առողջարաններ տրանզիտային ուղևորության կազմակերպման ծառայությունը: Անցյալ տարի այս ծառայությունից 30 ուղևոր էր օգտվել, ինչը բավականին լավ ցուցանիշ է պիլոտային նախագծի համար:
Այս տարի մենք պատրաստվում ենք զարգացնել տրանզիտային ուղևորների համար նախատեսված ծառայությունների ցանկը և սկսել ուղևորափոխադրումները Երևան-Բաթումի-Սոչի-Ռուսաստանի այլ քաղաքներ, Երևան-Բաթումի-Սոչի-Ղրիմ, Երևան-Բաթումի-Իլիչևսկ-Ուկրաինայի այլ քաղաքներ և Երևան-Բաթումի-Թուրքիայի քաղաքներ ուղղություններով»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, տուրիստական ընկերությունների հետ համատեղ մենք նախատեսում ենք սեփական զբոսաշրջիկային տուրեր կազմակերպել: Այս տարի մենք այցելեցինք Հայաստանի մի քանի տեսարժան վայրեր և քննարկեցինք երկաթուղային տուրերի կազմակերպման հարցը: Սակայն մենք չենք պատրաստվում սահմանափակվել միայն ներքին տուրերով և քննարկում ենք նաև նման միջազգային տուրերի կազմակերպելու հարցը: Օրինակ, 2011 թվականից ՀԿԵ-ն վրացական ընկերությունների հետ առաջարկում է համատեղ տուրեր Վրաստանի տեսարժան վայրերով:

30 Январь 2012 - 12:49 AMT
В 2012 году мы ЗАО «ЮКЖД» намерено развивать спектр услуг для транзитных пассажиров и начать организацию перевозок по маршрутам Ереван-Батуми-Сочи-города Российской Федерации, Ереван-Батуми-Сочи-Крым, Ереван-Батуми-Ильичевск-города Украины, Ереван-Батуми-города Турции. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил начальник дирекции пассажирских перевозок ЗАО «ЮКЖД» Гагик Мовсесян.
По его словам, планируется начать продажу билетов на пассажирские поезда ОАО «РЖД» и Грузинской железной дороги. В связи с этим он напомнил, что летом прошлого года компания начала предоставлять клиентам новую услугу по организации транзитных поездок на российские и украинские черноморские курорты. В 2011 году этой услугой воспользовались 30 человек, что является неплохим показателем для пилотной программы.
Совместно с туристическими компаниями ЗАО «ЮКЖД» планирует организацию собственных туристических маршрутов. «Этим летом мы посетили некоторые достопримечательности Армении, например, Ахпат, Санаин, и обсудили возможность организации железнодорожных туристических маршрутов. Однако мы не намерены ограничиться только внутренними турмаршрутами: рассматривается возможность развития туристических перевозок и в международном сообщении», – сказал специалист.
С 2011 года ЮКЖД совместно с грузинскими туристическими компаниями предлагает туры в соседнюю Грузию.