ՌԴ ֆինանսների նախկին նախարար Ալեքսեյ Կուդրինը կարծում է, որ առաջիկա մեկուկես տարվա ընթացքում եվրոյի փոխարժեքը իջնելու է: Այս մասին Կուդրինը գրել է Twitter-ի միկրոբլոգում:
Ինչպես նշում է ՌԻԱ Նովոստին, ավելի վաղ Ռուսաստանի ֆինանսների նախկին նախարարը հայտարարել է, որ փոխարժեքային ճգնաժամը եվրագոտում արդեն սկսվել է, և մի քանի երկրներ, ամենայն հավանականությամբ դուրս կգան այդ միությունից: Նա հիշեցրել է, որ առավել ճգնաժամային իրավիճակ է Հունաստանում, Իռլանդիայում և Պորտուգալիայում: Բացի այդ, բարձր ռիսկային գոտում մոտ ապագայում կհայտնվեն Իսպանիան և Իտալիան:
Կուդրինը նաև հայտարարել է, որ 2012թ համաշխարհային տնտեսությունում աճը կանխատեսվող 3.3 տոկոսից ցածր է լինում` ճգնաժամի երկրորդ ալիքի պատճառով, քանի որ այն կվատթարացնի Եվրամիության հեռանկարները:

31 Январь 2012 - 06:06 AMT
Бывший вице-премьер, министр финансов РФ Алексей Кудрин считает, что в ближайшие полтора года курс евро будет снижаться. "По моему мнению в ближайшие полтора года на фоне сохранения волатильности евро будет снижаться", – написал Кудрин в своем микроблоге Twitter.
Как отмечает РИА Новости, ранее экс- глава российского Минфина заявлял, что валютный кризис в еврозоне практически уже начался, и "одна-две-три страны" выйдут из валютного союза – в этом Кудрин уверен, по его словам, на 90%. Он напомнил, что наиболее критическая ситуация по долгам сложилась у Греции, Ирландии и Португалии. Кроме того, в зоне высокого риска в ближайшем будущем могут оказаться Испания и Италия.
Кудрин также заявил, что рост мировой экономики в 2012 году будет ниже прогнозируемых 3,3% из-за второй волны кризиса, эпицентр которого придется на еврозону, поскольку долговой кризис в первую очередь существенно ухудшит ее перспективы и перспективы всего Евросоюза.