Ապահովագրական շուկան համախմբման միտում ունի, վստահ է «Ռոսգոսստրախ» ընկերությունների խմբի բիզնեսի ռազմավարական զարգացման գծով փոխնախագահ, բաժնետիրական խորհրդի անդամ, Հայաստանին վերաբերող հարցերի համակարգող Ռաֆայել Մինասբեկյանը:
Ըստ նրա, 2002թ. Ռուսաստանում կար ընդամենը 2000 ընկերություն, այժմ դրանց թիվը 700 է, իսկ մինչ տարեվերջ դրանց թիվը կկրճատվի ևս 200: Նա հավելել է նաև, որ ռուսական ապահովագրական շուկայի առաջատարներին բաժին է ընկնում ավելի քան 50 տոկոսը: Նման իրավիճակը մասնագետը բացատրել է ապահովագրության ոլորտում «կիսաօրինական սխեմաների առկայությամբ», ինչն անխուսափելի է զարգացող շուկայի համար՝ հետագայում դրանք այլևս չեն կիրառվում:
Անդրադառնալով հայաստանյան շուկային՝ Մինասբեկյանն ասել է, որ խաղացողների քանակը չպետք է գերազանցի 15-ը, «հաշվի առնելով մասնագիտացած ընկերությունները»: «Կարող է լինել 5 առաջատար, 10 հիմնական խաղացող, ուստի, օպտիմալ թիվը 7 է»,-ասել է նա:

Рынок страхования имеет неизбежную тенденцию консолидации, уверен вице-президент ГК «Росгосстрах» по стратегическому развитию бизнеса, член акционерного совета, куратор вопросов Армении Рафаел Минасбекян. По его словам, в 2002 году в России было более 2000 компаний, сейчас их стало 700, а концу текущего года сократиться еще на 200. в связи с этим он добавил, что на долю 10 лидеров на российском страховом рынке приходится более 50%. Такую ситуацию специалист объяснил наличием в сфере страхования «около законных схем», что является неизбежным явлением для развивающегося рынка, которые, затем, уходят.
Касаясь оптимального числа игроков страхового рынка Армении, Рафаел Минасбекян сказал, что их число не должно превышать 15, и «это с учетом узко специализированных». «Лидеров должно быть 5, а основных игроков – 10, поэтому оптимальное число 7 с учетом его развития», – добавил он.