Պետբյուջեի կատարողականի ցուցանիշը 2012թ առաջին ամսվա ընթացքում տալիս է բոլոր հիմքերը, որպեսզի դրա իրականացման առումով ռիսկեր չկանխատեսվեն: Այդ մասին փետրվարի 2-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: «Բնականաբար ողջ աշխարհը սպասում է եվրոպական զարգացումների, և վատ արդյունքի դեպքում, բնականաբար, դա կանդրադառնա նաև Հայաստանի վրա»,-ասել է նա:
Այս համատեքստում նախարարը հավելել է, որ առայժմ չկան «ապոկալիպտիկ» բնույթի զարգացումներ, առավել ևս, որ Ռուսաստանում, որից կախված է Հայաստանի տնտեսությունը, 2012թ սպասվում է 4-4,5 տոկոս տնտեսական աճ: «Դա մեր կանխատեսմամբ, թույլ կտա ընթանալ մեր բազային զարգացման ուղիով, սակայն արտաքինից եկող ռիսկեր, այնուամենայնիվ, դեռևս կան»,-ընդգծել է նա:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում տնտեսական աճի ապահովմանը կայանալիք ընտրությունների շրջանում, ապա Վաչե Գաբրիելյանը չի տեսնում էական ռիսկեր, որոնք կանդրադառնան երկրի զարգացման վրա:

Показатель выполняемости госбюджета по итогам первого месяца 2012 года дает все основания для того, чтобы не видеть рисков по его обслуживанию в дальнейшем. Об этом 2 февраля на пресс-конференции в Ереване заявил министр финансов Армении Ваче Габриелян. «Естественно, весь мир в ожидание развитий в Европе, и если они будут иметь плохое развитие, то это, безусловно, отразиться на Армении», – сказал он.
В этом контексте министр добавил, что пока нет «апокалиптических» развитий, тем более, что в России, от которой экономика Армении зависит, ожидается экономический рост на уровне 4%-4,5% в 2012 году. «Это, по нашим прогнозам, позволит нам идти по нашему базовому развитию, однако риски, идущие из внешней среду, все еще есть», – подчеркнул он.
Что же касается обеспечения экономического роста Армении в период предстоящих выборов, то Ваче Габриелян не видит рисков, которые значительно скажутся на развитии страны.