Պետբյուջեի կատարողականի ցուցանիշը 2012թ առաջին ամսվա ընթացքում տալիս է բոլոր հիմքերը, որպեսզի դրա իրականացման առումով ռիսկեր չկանխատեսվեն: Այդ մասին փետրվարի 2-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը: «Բնականաբար ողջ աշխարհը սպասում է եվրոպական զարգացումների, և վատ արդյունքի դեպքում, բնականաբար, դա կանդրադառնա նաև Հայաստանի վրա»,-ասել է նա:
Այս համատեքստում նախարարը հավելել է, որ առայժմ չկան «ապոկալիպտիկ» բնույթի զարգացումներ, առավել ևս, որ Ռուսաստանում, որից կախված է Հայաստանի տնտեսությունը, 2012թ սպասվում է 4-4,5 տոկոս տնտեսական աճ: «Դա մեր կանխատեսմամբ, թույլ կտա ընթանալ մեր բազային զարգացման ուղիով, սակայն արտաքինից եկող ռիսկեր, այնուամենայնիվ, դեռևս կան»,-ընդգծել է նա:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում տնտեսական աճի ապահովմանը կայանալիք ընտրությունների շրջանում, ապա Վաչե Գաբրիելյանը չի տեսնում էական ռիսկեր, որոնք կանդրադառնան երկրի զարգացման վրա:

State budget implementability data for January 2012 suggests no visible risks to curb the country’s basic economic development, according to Armenian Finance Minister.
“The world holds breath in expectation of economy developments in Europe, which, if negative, cannot but reflect on Armenia,” Vache Gabrielyan told a news conference in Yerevan.
The Minister, however, was skeptical as to the possibility of “apocalyptical” aggravations, especially considering the expected 4%-4,5% economic growth Russia.
Mr.Gabrielyan further ruled out any risks for the county’s economic development which might be caused by the oncoming elections.