Իրանական նավթի վերաբերյալ ԱՄՆ կողմից պարտադրվող էմբարգոն Եվրոպային զգալի վնաս կպաճառի, հայտնում է ԻՐԻՅՈՒ-ն`հղելով իտալական L'Occidentale ինտերնետ-պարբերականին, որը ԵՄ առաջնորդների կողմից Օբամայի հրամանով ընդունած հակաիրանական պատժամիջոցները համարել է անմիտ: Պարբերականը նաև գրում է, որ այդ միջոցները էական ազդեցություն չեն թողնի Թեհրանի վրա, սակայն դրանց արդյունքում կտուժի Եվրոպան:
Ըստ պարբերականի, եթե Հունաստանը, Իսպանիան և Իտալիան կարճ ժամանակահատվածում չկարողանան փոխարինել իրանական նավթը, ապա Իրանը կկարողանա հեշտ և առանց ծախսերի իր նավթը վաճառել ավելի վստահելի գործընկերների, ինչպիսիք են Չինաստանն ու Հնդկաստանը: Իրանական նավթը բարձրորակ է և իտալական նավթամշակող գործարանները այդ հաշվարկով են կառուցվել:
Համաձայն հաղորդագրությունների, Իտալական նավթային միությունը հայտարարել է, որ Իրանի նավթային էմբարգոն բացասաբար կազդի բազմաթիվ իտալական նավթային ընկերությունների վրա:

Навязываемое со стороны США эмбарго иранской нефти нанесет Европе ощутимый ущерб, сообщает ИРИЮ со ссылкой на итальянское интернет-издание L'Occidentale, которое назвало необдуманным решение об антииранских нефтяных санкциях, принятое лидерами ЕС по приказу американского президента Барака Обамы. Издание также пишет, что данные меры не окажут заметного влияния на Тегеран, зато от них пострадает вся Европа.
Данное издание также пишет, что если Греция, Испания и Италия не смогут в краткосрочной перспективе заменить иранскую нефть, то Тегеран сможет легко и без затрат продать свою нефть другим надежным партнерам, таким как Китай и Индия. Иранская нефть обладает высоким качеством, и нефтеперерабатывающие заводы в Италии были построены с расчетом на нее.
Согласно сообщениям, Итальянский Нефтяной союз объявил, что нефтяное эмбарго Ирана приведет к негативным последствиям для многих итальянских компаний.