Հայ հասարակության ներկայացուցիչները պետք է աջակցեն մրցակցության ոլորտին, կարծում է ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
Փետրվարի 3-4 Աղվերանում մեկնարկել է ԶԼՄ-ի հետ սեմինար-քննարկում «Անբարեխիղճ մրցակցության հնարավոր դրսևորումները, դրանց բացահայտումը, դադարեցումը և կանխարգելող միջոցառումները» թեմայով, որն ընթանում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության հետ փոխհամագործակցությամբ:
Այս առնչությամբ կառույցի ղեկավարը կարևորություն է տվել տեղական ԶԼՄ-ի մասնակցությանը ՏՄՊՊՀ աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը: «Հենց նման երկխոսությամբ է պայմանավորված այն փաստը, որ 2011թ ընթացքում կայացվել են մոտ 200 որոշումներ` ոչ բարեխիղճ տնտեսվարող սուբյեկտների առնչությամբ, ինչը 2 անգամ ավելի է քան 2010-ին»,-ասել է նա: Ըստ Շաբոյանի, նման երկխոսությունը թույլ է տվել 2011-ին բացահայտել բազմաթիվ խնդիրներ, իսկ 2011թ տուգանքների չափը կազմել է նույնքան, որքան նախորդ 10 տարիների ընթացքում: Ինչպես հայտնում է հանձնաժողովի նախագահը, աշխատանքի բարելավման համար, պետական կառույցը համագործակցում է մի շարք միջազգային կառույցների հետ, ինչը կրելու է շարունակական բնույթ:
Իր հերթին Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Հանս-Յոհեն Շմիդտը նշել է. «Հայաստանի տնտեսությունն ունի վերակառուցման կարիք և այստեղ շատ կարևոր է Հանձնաժողովի դերը»: Նա նաև ուշադրություն է դարձրել նրան, որ միայն ԶԼՄ-ների ինֆորմատիվությունն ու գրագիտությունը, թույլ կտան արժանի մակարդակով լուսաբանել խնդիրները, որոնք գոյություն ունեն մրցակցության ոլորտում:
Միջազգային համագործակցության գերմանական հասարակության խմբի ղեկավար Իրինա Քաուշը հավելել է, որ, քանի որ Հայաստանի տնտեսության համար կարևոր է մրցակցությունը, ապա որպես դոնոր, միջազգային կառույցն աշխատում է երկու ուղղությամբ`Հանձնաժողովի հնարավորությունների բարձրացում և օրենսդիր դաշտի բարելավում:

Представители общественности Армении должны помочь в решение проблем сферы конкуренции, считает председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении Артак Шабоян.
3-4 февраля в армянском курортном городе Агверан стартовал семинар-обсуждение с участием СМИ на тему «Возможные проявления недобросовестной конкуренции, их выявления, приостановление, предотвращение и превентивные меры », который проходит при содействии Германского общества международного сотрудничества (GIZ).
В связи с этим глава структуры придал важность участию местных СМИ в повышении эффективности работы ГКЗЭК. «Именно таким диалогом обусловлен тот факт, что в течение 2011 года мы вынесли порядка 200 решений в отношении недобросовестных хозсубъектов, что 2 раза больше 2010 года и в 6-7 раз больше предыдущих лет», – сказал он. Такой диалог, по мнению Артака Шабояна, позволил в 2011 году выявить многочисленные проблемы, а размер штрафов в 2011 году составил практически столько же, сколько за предыдущие 10 лет. Как сообщил глава Комиссии, для улучшения своей работы, госструктура постоянно сотрудничает с рядом международных структур, GIZ, ВБ и другими, которое будет носить продолжительный характер.
В свою очередь посол Германии в Армении Ганс-Йохен Шмидт представил сложный путь становления антикартельного сената в своей стране. «Экономика Армении нуждается в реструктуризации, и здесь очень важна роль Комиссии», – подчеркнул он. Посол также обратил внимание присутствующих на то, что лишь информированность и грамотность СМИ позволит на должном уровне освещать проблемы, существующие в сфере конкуренции.
Руководитель группы Германского общества международного сотрудничества (GIZ) в Армении Ирина Кауш добавила, что, поскольку для экономики Армении конкуренция имеет очень важное значение, то в качестве донора международная структура работает в двух направлениях – повышение возможностей Комиссии и содействие по линии улучшения законодательного поля.