Հայաստանում քաղաքացիները եկամուտները չեն հասցնում համապատասխանել գնաճին, փետրվարի 6 Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսին հայտարարել է Սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանը: «Քաղաքակիրթ աշխարհում 3-4 տոկոս գնաճի դեպքում քաղաքացիների եկամուտն աճում է 5-7 տոկոսով, ուստի գնաճը չի անդրադառնում բնակչության վրա»,-ասել է նա:
Այս առնչությամբ նա ընդգծել է պաշտոնական տվյալները, որոնց համաձայն Հայաստանում մսամթերքի գինն աճել է 10, կաթնամթերքը` 7, շաքարավազը` 35 տոկոսով: Արմեն Պողոսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում սպառողական զամբյուղը 55 տոկոսով բաղկացած է սննդամթերքից, իսկ 27 ոչ պարենային ապրանքներից:
Հայրենական արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը նշել է որ «գնաճն ամենացավոտ երևույթն է» և դրա հաղթահարման համար կառավարությունը պետք է փոխի իր քաղաքականությունը` տեղի արտադրանքը խրախուսելով և նոր աշխատատեղեր ստեղծելով:
2012թ. հունվարին 2011թ. դեկտեմբերի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 3.6% գնաճ, ինչը մեծապես պայմանավորվել է պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) 6.2% գնաճով: Ոչ պարենային ապրանքների գները նշված ժամանակահատվածում նվազել են 0.4%-ով, իսկ ծառայությունների ոլորտում գրանցվել է սակագների 0.7% հավելաճ:
2012թ. հունվարին 2011թ. հունվարի համեմատ գրանցվել է 4.8 տոկոս գնաճ: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, դա հիմնականում պայմանավորված է պարենային ապրանքների գնաճով (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)` 5.8%-ով, ոչ պարենային ապրանքներինը` 3.6%-ով, ծառայությունների սակագներինը`3.5%-ով:
2012թ. հունվարին 2010թ. համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 112.9%, այդ թվում, պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)՝ 119.8%, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 104.7%, ծառայությունների սակագներինը՝ 105.1%:

6 Февраль 2012 - 09:29 AMT
В Армении доходы граждан не растут соразмерно с ростом инфляции в стране, заявил на пресс-конференции 6 февраля в Ереване глава Ассоциации потребителей Армен Погосян. «В цивилизованном мире в случае роста цен на 3-4% доходы граждан растут на 5-7%, поэтому эта инфляция не сказывается на населении», – сказал он.
В связи с этим он привел официальные статданные, согласно которым, мясопродукты в Армении выросли на 10%, молочные – на 7%, а вот сахарный песок – на 35%. Помимо этого Армен Погосян подчеркнул, что минимальная потребительская корзина (52 000 драмов) в Армении на 55% состоит из продуктов питания, 27% приходится на непродовольственные товары. «Тогда что же остается для удовлетворения духовных потребностей, таких как посещение театров, музеев и т.д., и это при том, что средняя зарплата в Армении составляет порядка 114 тыс. драмов», – сказал он.
Со своей стороны глава Союза отечественных производителей Вазген Сафарян подчеркнул, что «инфляция является самым болезненным явлением», а для борьбы с ней правительству Армении следует поменять свою политику посредством развития местного производства и создания новых рабочих мест.
В январе 2012 года по отношению к декабрю 2011 года на потребительском рынке Армении зафиксирована 3,6%-ая инфляция, в том числе цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) увеличились на 6,2%, а цены на непродовольственные товары сократись 0,4%. При этом за указанный период тарифы в сфере услуг возросли на 0,7%.
В январе 2012 года на потребительском рынке Армении по сравнению с тем же периодом 2011 года зафиксирован рост цен в размере 4,8%. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, это в основном обусловлено ростом цен на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) на 5,8% и на непродовольственные товары – на 3,6%. При этом за указанный период тарифы в сфере услуг возросли на 3,5%.